Ana Sayfa Tavsiyeler

Tavsiyeler

Seyahat etmek, tahmininizden de öte size pek çok şey katacaktır.Bir günü bir hafta gibi yaşıyorsunuz, daha önceden hayal etmediğiniz yerleri görüp, aklınıza gelmedik tecrübeler ediniyorsunuz. Ancak bu tarz yolculuklarda dikkat etmeniz gerekenler az değil.Özellikle tek başınıza seyahat ediyorsanız biraz daha fazla dikkat gerekiyor.

GENEL TAVSİYELER 1. Yolculuğa çıkmadan önce rotanızı belirleyin. Yolculuk sırasında rota değişikliği pek de iyi sonuçlar doğurmuyor. Rota belirlemek için "Rota Belirleme" kısmına bakabilirsiniz.

 2. Yolculuk öncesi gezi dergilerinin eski sayılarını sahaflardan almıştım, ancak açık söylemek gerekirse çok işe yarar bilgi bulamadım. Faruk Budak'ın gezi notlarını tavsiye ederim, kendisi ile İstanbul'daki son günümde de görüşmüştüm. Gezi süresince de çok yardımı oldu.

 3. Pazarlık yapın. Doğudaki fiyatlar çoğunlukla şişirilmiş turist fiyatları olacaktır.

 4. Güvenlik konusunu kesinlikle ihmal etmeyin.

 5. Gideceğiniz ülkelerle ilgili olarak daha önceden o ülkenin kültürü, dini ve insanlar hakkında yazıları okuyun. Uyarılara dikkat edin. Gezeceğiniz yerin tehlikelerinden daha önceden haberdar olun.

 6. Gittiğiniz ülkede o ülke ile ilgili kitapları okuyun. Kamboçya'da Kızıl Khmerler, Vietnam'da Vietnam savaşını Vietnamlıların gözünden anlatan kitapları okumanızı tavsiye ederim.

 7. Günlük tutun.

 8. Yerel yemeklerin tadına bakın. Marketlerine, pazarlarına gidip daha önceden tadına bakmadığınız meyveleri deneyin.

 9. Kullandığım rehber kitaplardaki bilgiler çoğunlukla yüzeysel kalıyordu. Pek çok kere diğer turistlerden ülkeler için yazılmış rehber kitapların önemli yerlerini fotokopi çektirdim.

 10. Güney Amerika'ya gitmeden önce İspanyolca öğrenmeniz gerekiyor. Kıtada İngilizce konuşulmuyor yada çok az yerde, Cusco gibi çok yabancı turistin geldiği yerlerde konuşuluyor. Brezilya'da Portekizce konuşuyor olsa da İspanyolca'ya yakın olduğu için anlaşabiliyorsunuz.

 11. Güney Amerika doğa güzellikleri konusunda eşsiz bir zenginliğe sahip. İnanılmaz doğa güzelliklerini, milli parkları görmek istiyorsanız Güney Amerika'ya kesinlikle gelmeniz gerekiyor.

 12. Güney Amerika ülkelerine turist pasaportu ile vizesiz rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz. Sadece Peru için vize gerekiyor. Peru vizesini Bolivya, La Paz'dan almıştım.

 13. Güney Amerika'da güvenlik konusuna Asya'ya oranla biraz daha dikkat etmeniz gerekiyor. Rio De Janerio, Caracas, Bogota, La Paz gibi kalabalık büyük şehirlerde suç oranları daha yüksek.

 14. Güney Amerika'nın tarihini, efsanelerini öğrenin. Yolculuk sırasında okumak için yanıma Eduardo Galeano'nun "Latin Amerika'nın Kesik Damarları" kitabını almıştım. Oralara gitmeseniz bile mutlaka okunması gereken bir kitap. Che Guevera'nın hayatını, Simon Bolivar'ın İspanyollara karşı verdiği mücadeleyi okuyun.

 15. Güney Amerika kıta oldukça büyük olduğu için çok farklı iklimler görülüyor. Farklı ülkeleri gezecekseniz buna hazırlıklı olmanız gerekiyor.

 16. Asya'dan farklı olarak Güney Amerika'da pazarlık yapmaya pek ihtiyaç olmuyor. Pek çok şeyin fiyatı belli. Ancak yine de turlarda, pansiyon ve hotellerde pazarlık yapın.

Pazarlık yapın. Doğudaki fiyatlar çoğunlukla şişirilmiş turist fiyatları olacaktır.

SAĞLIK 1. Geziye çıkmadan önce mutlaka bir doktora görünün, kontrollerinizi yaptırın. Unutmayın ki hiçbir gezi, sizin sağlığınızdan daha önemli değildir.

 2. Doktorunuz size yolculuğa çıkmadan önce yanınıza almanız gereken ilaçların bir listesini verecektir. Genel amaçlı antibiyotikler, ishal hapları, mantar ilaçları, burkulmalara karşı kremler, ağrı kesicileri yanınıza alın.

 3. Diş bakımınızı ihmal etmeyin. Seyahate çıkmadan önce diş hekimine görünün.

 4. Seyahat esnasında içme suyunuzu mutlaka pet şişelerden alın. Eğer bulamazsanız "İodin" tabletlerini kullanın. Musluk suyunu içmek yada diş fırçalamak için kullanmayın.

 5. İçeceğinize buz karıştırmayın, satıcıdan alırken buz koymasına izin vermeyin.

 6. Güzergahınızda ülkeler ile ilgili güncel sağlık haberleri takip edin. Salgın hastalık tehlikelerine karşı dikkatli olun. Gezeceğiniz ülkelerde, sadece o ülkeye özgü hastalıklar/mikroplar olabilir, bunlara dikkat edin.

 7. Geziye çıkmadan aşılarınızı aşılarınızı mutlaka olun. Özellikle Hepatit A ve Hepatit B testlerini yaptırın.

 8. Asya'da gezdiğim ülkelerde sıtma tehlikesi ile karşılaşmadım. Piyasada bulunan "Mefloquin" ilacı sıtma mikrobuna karşı değil, mikrobu taşıyan parazite karşı etkili, kinin türevi bir ilaç. Bu ilacı yolculuğa çıkmadan 2 hafta önceden almaya başlamanız, seyahatin bitiminden sonra da 4 hafta devam etmeniz gerekiyor. Ancak bu ilaç kinin türevi olduğu için yan etkileri de var.

 9. Vitamin ve mineral eksikliğine karşı vitamin haplarını almayı unutmayın.

 10. Güney Amerika'da kıta içinde dahi çok farklı iklimler görülüyor. Özellike farklı ülkeleri gezecekseniz buna göre iklim değişikliklerine hazırlıklı olmanız gerekiyor.

 11. Kıtanın güneyine inildikçe, özellikle Patagonya'ya doğru indikçe hava oldukça soğumaya başlıyor. En güneydeki Ushuaia'da çift polarla gezmiştim.

 12. Amazon bölgesinde gezecekseniz tropik hastalıklara karşı çok tedbirli olmanız gerekiyor. Sıtma haplarını her gün kullanmanız gerekiyor. Bir Alman turistte sivrisinek kovucu bileklik görmüştüm. Kendi ülkesinde sipariş ettiğini söylemişti.

 13. Sarı Humma aşısını gitmeden önce mutlaka olun.

 14. Bolivya gibi yüksek rakımlı bir ülkelere ilk defa giriş yapıyorsanız Akut Dağ Hastalığı (Altitude sickness) olma olasılığınız çok yüksek. Akut dağ hastalığı'na yakalanmamak için bol su içip, yavaş hareket etmeniz gerekiyor.

Geziye çıkmadan önce mutlaka bir doktora görünün, kontrollerinizi yaptırın. Unutmayın ki hiçbir gezi, sizin sağlığınızdan daha önemli değildir.

ULAŞIM 1. İran'dan Nepal'e kadar çoğunlukla otobüs kullandım. Ancak bu otobüslerin çok da konforlu olmadığını söylemem gerek. Ayrıca Doğu'da otobüslerin her zaman zamanında kalmadığını belirtmeliyim. Otobüsün kalkış saatinden önce orada bulunun.

 2. Hindistan'da etkin bir demiryolu ağı mevcut, ancak önceden bilet almanız gerek. Bileti aldığınızda "Bekleme Listesinde" (WL) iseniz onaylanıp onaylanmadığını tren kalkmadan önce asılan listelerden kontrol edin.

 3. Myanmar'a sadece havayolu ile ulaşım mevcut. Kara yolu ile ülkeye giriş yapamıyorsunuz.

 4. Vietnam'da "Open Bus Ticket" ler oldukça ucuz, ancak bileti bir kere aldığınızda o firmanın otobüsleri ile seyahat ediyorsunuz. Bir gün önceden firmanın yazıhanesine gidip ertesi gün için rezervasyon yaptırmanız gerek.

 5. Gezmek istediğiniz yeri kendi imkanlarınızla gezmek yerine, tur ile yapmak bazen daha uygun ve ucuz olabiliyor. Örneğin Vietnam'daki Mekong Delta ve Halong Bay gezilerini tur ile yapmak fiyatı açısından da daha uygun.

 6. Malezya ve Endonezya'da havayolu ile ulaşım oldukça ucuz.

 7. Malezya'daki otobüsler oldukça konforlu, bir metre genişliğindeki koltukları uzatıp yatabiliyorsunuz. Ancak diğer ülkelere göre biraz daha pahalı.

 8. Şehir içi ulaşımda rikşa, tuk-tuk gibi araçlara binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Endonezya'da sırt çantanız için bir kişilik ekstra ücret talep edebiliyorlar.

 9. Yolculuğa çıkmadan önce A2 motosiklet ehliyeti almanız özellikle Uzakdoğu'da oldukça kullanışlı olacaktır.

 10. Pek çok yerde bisiklet kiralayabilirsiniz. Günlüğü 1-2 $ civarında oluyor. Bisikleti kiralarken kilidini kontrol edin.

 11. Güney Amerika yolculuğuna New York üzerinden aktarmalı olarak geldiğim Bogota'dan başlamıştım. Sırasıyla Kolombiya, Venezeulla, Brezilya, Arjantin, Şili, Bolivya, Peru ve Ekvador'u dolaştım.

 12. Peru'da İnka Yolu'nu sadece lisanlı rehberle gezebilirsiniz. Kutsal Vadi'de İnka döneminden kalma pek çok yer olduğundan, bir değil birden fazla İnka Yolu rotası var. Rehberlerin günlük ücreti 100 USD civarında. Yol, Şubat ayında bakım için kapatılıyor.

 13. Sadece Machu Picchu'ya gidecekseniz Cusco'dan Santa Maria-Santa Teresa-Hidro Electrica yolunu izleyip Aguas Calientes'e giden trene binebilirsiniz. Cusco'dan Hidro Elecrica'ya direkt olarak giden turist minibüsleri de var, yalnız önceden fiyat için pazarlık etmek gerekiyor.

 14. Brezilya için üç uçuşluk TAM air-pass işinizi çok kolaylaştıracaktır. Yalnız air-pass'i ülke dışından almanız gerekiyor. En son fiyatı 500 USD idi. İstanbul Sultanahmet'te bir ofisleri var.

 15. Güney Amerika'daki otobüsler Bolivya haricinde oldukça konforlu sayılır. Hatta Arjantin'deki otobüslerin konforu kıtalararası uçuşlardaki konfor kadar iyi. Yemek ve kahvaltı veriliyor.

 16. Buenos Aires, Santiago gibi bazı büyük şehirlerde metro mevcut. Bogota'da ise bizdeki metrobüs benzeri, otobüslerin kendi yolları olan Trans Milenio kullanılıyor.

 17. Amazon nehrinde uzun süreli seyahat edecekseniz yanınıza hamak almanız gerekiyor. Yolcu gemilerinin kendi yolcu kabinleri yok.

 18. Venezuella'daki otobüslerin içi düşünemeyeceğiniz kadar soğutuluyor. Yanınıza mutlaka çok kalın giyecekler yada uyku tulumunuzu alın.

 19. Peru'da soyguncularla ortak çalışan taksi şoförleri ile ilgili uyarılar var. Dikkatli olun.

 20. Bolivya kıtanın en fakir ülkelerinden biri. Yollar oldukça bakımsız. Sık sık toprak kaymaları oluyor, ki benim başıma da geldi, yol açılıncaya kadar beklemeniz gerekiyor.

 21. Bolivya'da ve Peru'da gece yolculuklarında kaybolan bagajlar ile ilgili uyarıları dikkate alın. Eğe bagaj fişi vermiyorlarda sırt çantanızı yada bagajınızı yanınıza alın.

 22. Paskalya Adası'na kıtadan gidiş sadece başkent Santiago'dan yapılıyor. LAN Chile havayollarının haftada beş gün seferleri var. Çok çabuk doluyor, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

 23. Antartika'ya giden yolcu gemileri kıtanın en ucundaki yerleşim yeri olan Ushuaia'dan kalkıyor. Yaklaşık iki günlük bir yolculuktan sonra Antartika'ya varıyorlar.

İran'dan Nepal'e kadar çoğunlukla otobüs kullandım. Ancak bu otobüslerin çok da konforlu olmadığını söylemem gerek. Ayrıca Doğu'da otobüslerin her zaman zamanında kalmadığını belirtmeliyim. Otobüsün kalkış saatinden önce orada bulunun.

Konaklama 1. Şehirde dolaşırken aynı zamanda diğer kalınacak yerlere dikkat etmeye çalışın. Daha düşük fiyata daha konforlu hotel/pansiyonlar her zaman bulunabiliyor.

 2. Odayı tutmadan önce bakın, banyosunun çalışıp çalışmadığını, kapısına asma kilit takılıp takılamayacağını kontrol edin.

 3. Check-out zamanını geçirmemeye dikkat edin. Eğer geçirirseniz bir gün fiyatı daha ödemek zorunda kalırsınız.

 4. Yeni kayıt yaptırdığınızda, kaldığınız yerin kartvizitini mutlaka yanınıza alın.

 5. Kaldığınız bazı hotel yada pansiyonda bir sonra gideceğiniz yer için bilet alabiliyorsunuz. Almadan önce komisyon miktarına dikkat edin.

 6. Karşılaştığınız yabancı turistlerden - gideceğiniz yerden daha önceden geçmişlerse - kalınacak yer ile ilgili tavsiyelerini alın; kitaplarda yazanlardan daha çok yardımı oluyor.

 7. Hotel ve pansiyon sahipleri yeni gelen turistler için hemen yol kenarındaki gürültülü odaları vermek isterler. Oda tutarken yol kenarında olup olmamasına dikkat edin.

 8. Yeni geldiğiniz bir şehirde otobüs terminali yada tren garında sizi bekleyen hotel ve pansiyon çığırtkanları bazen oluyor. Rehber kitapta olmayan daha uygun ve konforlu yerler olabiliyor, bazen de kalınamayacak kadar kötü yada gürültülü yerlere sizi getirebiliyorlar.

 9. Vietnam'da "Open Bus Ticket" aldığınızda tur otobüsü yolcuları çoğunlukla anlaşmalı hotelin önünde bırakıyor. Bu hotellerin fiyatları bazen uygun oluyor, bazen de pahalı oluyor. Pahalı ise civarda daha uygun yerler bulunabiliyor.

 10. Myanmar'daki hoteller ve pansiyonlarda kahvaltı da dahil. Üstelik oldukça doyurucu kahvaltı veriyorlar.

 11. Amritsar'da Altın Tapınak'taki yatakhanede kalabilirsiniz. Ücret zorunlu değil ancak bir miktar bağış yapmanız gerekiyor.

 12. Güney Amerika'da konaklama fiyatları Asya'ya nazaran biraz daha pahalı. Özellikle Brezilya ve Şili'de oda fiyatları yüksek. Buralarda daha çok yatakhanelerde kaldım. Bunu sırayla Arjantin, Venezuella, Kolombiya Peru ve Bolivya izliyor.

 13. Kıtanın nispeten gelişmiş ülkeleri olan Brezilya, Arjantin ve Şili'deli hostel ve pansiyonlarda kullanabileceğiniz kablosuz internet mevcut.

 14. Karnaval zamanı yer bulmak çok büyük sorun olabiliyor. Özellikle Rio de Janerio'da yer bulmak önceden rezervasyon yapmadıysanız neredeyse imkansız. Karnaval zamanı hotel ve pansiyon fiyatları en az iki katına çıkıyor.

 15. Pek çok hostel ve pansiyonda kendi yemeğinizi yapabileğiniz bir mutfak ve ortak kullanımda olan buzdolapları oluyor.

 16. Konaklama fiyatlarını daha ucuza getirmek için kendi çadırınızı yanınızda getirebilirsiniz. Arjantin'in Göller Bölgesinde Patagonya'da hostel ve pansiyonların çadır konaklama yerleri var.

Amritsar'da Altın Tapınak'taki yatakhanede kalabilirsiniz. Ücret zorunlu değil ancak bir miktar bağış yapmanız gerekiyor.

Güvenlik 1. Yolculuğa çıkarken yanınızda değerli saat, kolye gibi eşyalarınızı götürmeyin.

 2. Nakit para ve seyahat çeklerinizi bele sarılan gizli ceplerde saklayın. Hotel yada pansiyonlarda bırakmayın.

 3. Gezeceğiniz şehirlerin kendine özgü, diğer şehirlerde olmayan tehlikeleri olabilir. Rehber kitaplarda bunları okuyun, diğer turistlerden bilgi alın.

 4. Tahran'da polis kıyafetli hırsızlarla ilgili uyarı var. Birileri sizden pasaportunuzu göstermenizi isterse, ancak polis karakolunda gösterebileceğinizi söyleyin.

 5. Gece geç vakit ıssız sokaklarda dikkatli olun, yanınızda fener bulundurun.

 6. Pasaportunuzu kaybederseniz Türk Konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Yeniden pasaport çıkarma işlemi eğer nüfus kağıdınız yanınızda ise, Türkiye'den Emniyet ile yazışmalardan dolayı yaklaşık bir ay sürebiliyor. Dönmek isteseniz size verilen seyahat belgesi ile sadece Türkiye'ye dönebiliyorsunuz, başka ülkelere giriş yapamıyorsunuz.

 7. Pasaportunuzun çalınma ihtimaline karşı ön ve arka sayfalarını tarayıcıdan geçirip resim olarak internette güvenli bir yere (e-posta hesabı gibi) koyabilirsiniz.

 8. Yanınızda iki asma kilit bulundurun. Seyahat esnasında uyuyacağınız vakit çantalarınızın gözlerini kilitleyin.

 9. Güney Amerika'da, güvenlik konusunda Asya'ya nazaran biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Yolculuğa çıkmadan önce yanızdaki değerli ve elektronik eşyalar için seyahat sigortası yaptırabilirsiniz.

 10. Karnaval zamanı özellikle hırsızlık olayları çok artıyor. Karnaval yerine giderken yanınıza sadece yeterli miktarda para bulundurun.

 11. Caracas kıtanın en tehlikeli şehri. Bunu Sao Paulo, Rio de Janerio gibi Brezilya şehirleri izliyor. Brezilya'daki favela'lara, kenar mahallelere kendi başınıza gitmemeniz konusunda ciddi uyarılar var.

 12. Bolivya ve Peru'da hırsızlık olaylarına karşı daha dikkatli olun. Venezuella'da asker ve polisler de sizi soyabilir.

 13. Kolombiya yıllardır FARC gerillalarına karşı savaşıyor. Ülkede bombalama olayları da oluyor. Ormanlık kesimlerine seyahat edecekseniz gerillalar tarafından kaçırılma tehlikesi var.

 14. Aktarmalı uçuşlarda değerli elektronik eşyalarınızı yanınıza alın. Kilitlerinizi de ucuz, çabuk kırılan kilitlerden seçmeyin.

Tahran'da polis kıyafetli hırsızlarla ilgili uyarı var. Birileri sizden pasaportunuzu göstermenizi isterse, ancak polis karakolunda gösterebileceğinizi söyleyin.

İletisim 1. Asya'da gittiğim ülkenin insanlarıyla iletişim pek sorun olmadı, İngilizce konuşan birileri genelde oluyor. Yaklaşık bir haftadan sonra da konuşmaya alışıyorsunuz.

 2. Yurtdışına çıkmadan önce cep telefonunuzu uluslararası görüşmeler açtırmayı unutmayın. Burma haricindeki her ülkede cep telefonu rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Sadece Burma'da roaming mevcut değil, cep telefonunu kullanamıyorsunuz.

 3. Gittiğiniz ülkenin dili ile ilgili daha önceden bilgi ediniz. Selamlaşmalarını, yemek adlarını, yön tarifini, bir yere nasıl gidebileceğini sormayı öğrenin.

 4. Hemen her şehirde internet cafeler mevcut. Ama fiyatları ülkeden ülkeye değişebiliyor. Genelde bir saati yarım $ ile 1 $ arası oluyor. En ucuz internet bağlantısı Vietnam'da, 15 saati 1$ civarında.

 5. Pek çok ülkede İngilizce basılan gazeteleri bulabiliyorsunuz. Bu gazeteleri satıcılardan alırken tarihine mutlaka dikkat edin, geçmiş tarihli olabiliyorlar.

 6. Yerel gazetelerine -anlamasanız bile- bir göz atın. Bu gazeteler o ülkenin kültürü ile ilgili fikir veriyorlar.

 7. Diğer turistlerle mutlaka konuşun. Pek çoğu o ülkeye daha önceden gelmiş, yada sizin gezeceğini ülkeleri daha önceden gezmiş oluyor.

 8. Myanmar'da internetten web tabanlı e-mail sitelerine erişim engellenmiş durumda. Ancak yine de proxy sitelerini kullanarak bu sitelere erişip maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

 9. Güney Amerika'da Brezilya haricindeki diğer tüm ülkelerde İspanyolca konuşuluyor. Brezilya'da Portekizce konuşulmasına rağmen, yakın bir dil olduğu için insanlarla konuşup anlaşabiliyorsunuz. İngilizce neredeyse hiç kullanılmıyor. O yüzden buraya seyahat edecekseniz önceden İspanyolca kursuna gitmeniz gerekiyor.

 10. Hemen her büyük şehirde İspanyolca dersi alabileceğiniz kurslar var. Bunların en önemlileri Buenos Aires ve Quito (Ekvador)'da. Özellikle Buenos Aires'te İspanyolca öğreten veren çok sayıda kurs var. Eğer İspanyolca öğrenmek istiyorsanız hostel yerine aile yanında kalmanız daha yararlı olur, kurslar bunu temin edebiliyor.

 11. Güney Amerika'da iletişim ucuz sayılır. Internetin saati ortalama yarım dolar civarında. Hemen her şehirde internet cafeleri görebiliyorsunuz.

 12. Güney Amerika'daki ülkelerde pek çok günlük gazete çıkıyor. Bunları izleyip olaylardan haberdar olabiliriniz.

 13. Brezilya, Şili, Arjantin ve Kolombiya'daki hostel ve pansiyonların çoğunda kablosuz internet bağlantısı var. Bir netbook çok işinize yarar.

Harcamalar 1. Sekiz aylık Asya gezisinde tüm gezi maliyeti yaklaşık 4500 dolar civarında tuttu. Yanıma 1000 dolar civarında nakit para aldım. Yaklaşık 1500 dolar da seyahat çeklerini kullandım. Nepal'den itibaren diğer harcamalar için ATM'leri kullandım. Kredi kartlarını yanıma aldım ama güvenlik açısından hiç kullanmadım.

 2. Gezi maliyetleri ülkeden ülkeye değişebiliyor. Günlük 10$-15$ çoğunlukla yeterli oluyor. Genel olarak bunun 5$-6$ civarı kalacak yer masrafı oluşturdu.

 3. Paranızı dikkatli harcayın. Ne kadar tutumlu olursanız o kadar fazla yer gezersiniz.

 4. Gün içinde harcayacağınız miktarı bir cebinize önceden koyun. Böylelikle günlük ne kadar fazla harcama yaptığınızı anlayabilirsiniz.

 5. Paranızı bozdurmadan önce günlük kuru öğrenin. İhtiyacınız kadarını bozdurun. Elinizde kalan fazla parayı diğer ülkede kabul etmeyebiliyorlar, yada çok düşük kurdan değiştiriyorlar.

 6. Sınırlarda para bozdururken çok düşük kurdan paranızı bozacaklardır. Buralarda yetecek kadar, az para bozdurun.

 7. Ülkelerin banknotları çoğunlukla farklı renklerde ancak bazen aynı renkte de olabiliyor. Örneğin Vietnam'da 20.000'lik banknot ile 5.000'lik banknot aynı renkte. Para üzeri alırken dikkatli olun.

 8. Seyahat çeklerinin ikişer fotokopisini çektirip farklı çantalarda bulundurun.

 9. Myanmar'da ATM'ler mevcut değil. Seyahat çeklerini de bozduramıyorsunuz. Buraya giriş yapmadan önce yanınıza nakit para bulundurun. Laos ve Kamboçya'da da ATM'ler yaygın değil. Çok az yerde var.

 10. Myanmar'da ufak bir yırtık dahi olsa parayı kabul etmiyorlar. Siz de para üstü aldığınızda mutlaka kontrol edin, yarım cm yırtık dahi olsa almayın.

 11. Endonezya Kuta'da döviz büfelerinde dolandırıcılık vakaları ilgili uyarılar var. Paranızı bozdurduktan sonra tekrar saymalarına izin vermeyin.

 12. Güney Amerika'da yaşam Asya'ya nazaran biraz daha pahalı. En pahalı ülke Brezilya, bunu Şili izliyor. En ucuz ülke Bolivya. Pazarlık yapma imkanı her zaman olmuyor.

 13. Güney Amerika'da gezip görülecek yerler, doğal ve milli parklar çoğunlukla yerleşim yerlerinin uzağında oluyor ve buralara gitmek için genellikle bir tur şirketi ile anlaşmak zorunda kalıyorsunuz. Bir şirketle anlaşmadan önce diğerlerine de uğrayıp fiyatlarını öğrenin. Ucuz tur şirketlerinin güzergahları diğerleri ile her zaman aynı olmuyor, isim aynı olsa bile tur dahilindeki bazı yerleri listeden çıkarıyorlar.

 14. Elektronik eşya alacaksanız Paraguay'dan alın. Brezilya ve Arjantin'den insanlar buraya alışveriş yapmaya geliyorlar. Fiyatlar normal piyasa fiyatının ortalama %30 daha ucuzu. Burada satılan mallar konusunda ise çoğunun çalıntı oldukları, ancak diğer işyeri sahiplerinin de rekabet edebilmek için fiyatlarını indirdikleri söyleniyor.

 15. Güney Amerika'da ATM'leri rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Seyahat çeklerini de yanıma almıştım ama gerek olmadı.

 16. Pek çok hostel ve pansiyonda kendi yemeğinizi yapabilmeniz için mutfak, yiyeceklerinizi saklamanız için de bozdolapları mevcut.

Myanmar'da ufak bir yırtık dahi olsa parayı kabul etmiyorlar. Siz de para üstü aldığınızda mutlaka kontrol edin, yarım cm yırtık dahi olsa almayın.

Rota Belirleme 1. Rota belirlerken öncelikle vize durumunu kontrol edin.

 2. Seyahat esnasında geçtiğim ülkelerden İran, Malezya, Tayland ve Singapur Türkiye'ye vize uygulamıyor, rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz. Pakistan, Hindistan ve Nepal vizelerini İstanbul'dan aldım. Yalnız Pakistan vizesi alırken uçak biletini göstermemi istediler, karayolu giriş vizesi için biraz uğraşmak gerekti.

 3. Endonezya'ya giriş yapabilmek için çıkış uçak biletinizi göstermenizi istiyorlar. Aksi durumda ülkeye giriş yapmanıza izin verilmiyor.

 4. Kamboçya ve Laos vizelerini sınırdan aldım. Nepal vizesini de sınırdan alabiliyorsunuz.

 5. Myanmar vizesini Kathmandu'dan, Vietnam vizesini Sihanoukville'den, Endonezya vizesini Kota Kinabalu'dan aldım. Vize formu ve vesikalık fotoğraf turist vizesi için yeterli oluyor. Onun dışında belge istemediler.

 6. Hava durumu gideceğini ülke için oldukça önemli. Eğer muson mevsiminde yada yağışlı mevsimde giderseniz dolaşma imkanınız kısıtlanacaktır. Ülkelerde havanın uygun olduğu dönemler de farklılık gösterebiliyor. Mesela Nepal için en uygun vakit Kasım ayı ile Şubat-Nisan ayları arası. Bu aylara denk getirmeye çalışın.

 7. Asya yolculuğuna Eylül ortası başladım. Sırasıyla geçtiğim ülkelerdeki hava durumları hep en uygun mevsime denk geldi. Sadece Endonezya'da yağışlı mevsime denk geldim.

 8. Gideceğiniz ülkenin festivallerini, dini bayramlarını dikkate alın. Ulusal bayramlarda toplu taşıma seferleri çoğunlukla dolu oluyor, önceden bilet almanız gerekiyor. Kalacağınız yerdeki hoteller yada pansiyonlar da yer bulma sıkıntısı olabiliyor.

 9. Gideceğiniz ülkeye ulaşım imkanları önemli. Myanmar'a sadece havayolu ile giriş yapabiliyorsunuz. Nepal'den Yangon'a Bangladeş Havayolları (Biman) ile geldim, ancak haftada bir gün seferleri var.

 10. Öncelikle gezmek istediğiniz şehirleri haritada işaretleyin. Ardından şehirleri dolaşma rotasını belirlerken, şehirlerin birbirleri ile ulaşım hattını kontrol edin. Tren yada otobüs seferi kısıtlı olabilir, kalkış saatleri gece yada sabah erkenden olabilir.

 11. Gece geç vakit şehre varmak ihtimaline karşı biletinizi ona göre ayarlayın. Gece vakti kalacak yer bulma ihtimaliniz azalacaktır.

 12. Bazı ülkelerin gezi rotası, ülkenin coğrafi yapısına göre kısıtlanıyor. Mesela Vietnam için olası rotalar ya kuzeyden güneye Hanoi'den Ho Chi Minh City (Saigon)'a yada güneyden kuzeye Ho Chi Minh City'den Hanoi'ye doğru.

 13. Gezmek istediğniz yerden dönüş yolu da önemli. Örneğin Laos'ta, Pakse'den Champasak'a gidiş ve dönüş sadece sabahtan öğleye kadar. Eğer Champasak'ta kalırsanız kendi imkanlarınızla geri dönmek zorundasınız.

 14. Pakse'ye geldiğimde burada kalmadan hemen Champasak'a geçtim, burada kaldım. Dönüş yolunda Si Phan Don, Champasak'a yakın olduğu için tekrar Pakse'ye geri dönmek yerine buradan devam ettim.

 15. Güney Amerika yolculuğuna New York üzerinden aktarmalı olarak geldiğim Bogota'dan başlamıştım. Sırasıyla Kolombiya, Venezeulla, Brezilya, Arjantin, Şili, Bolivya, Peru ve Ekvador'u dolaştım.

 16. Güney yarımkürede mevsimlerin zamanları Kuzey yarımküreye göre ters. Rotanızı ayarlarken buna dikkat edin. Ayrıca kıta oldukça büyük olduğu için bir şehirden diğerine yolculuk bazen bir gün, bazen daha fazla sürebiliyor.

 17. Karnaval zamanını dikkate alın. Karnaval zamanı uçuşlar dolu oluyor.

 18. Şili'de, Patagonya'nın en önemli limanı olan Puerto Natales'ten kuzeydeki Puerto Montt'a dört gün süren gemi seferi var. Sorduğumda 300 dolardı. Şili'nin fiyortlarını görmek istiyorsanız kaçırmayın.

 19. Brezilya'nın doğusundaki Amazon ormanlarına karayolu ile ulaşım şimdilik yok. Aynı şekilde Amazon nehri üzerindeki bazı şehirlere (Santarem gibi) karayolu ile ulaşım yok, sadece yolcu tekneleri işliyor.

 20. Amazon'un denize döküldüğü yer olan Belen'den başlayıp tekne ile tüm Amazonu katederek Peru, Ekvador sınırından devam edebilirsiniz.

Brezilya'nın doğusundaki Amazon ormanlarına karayolu ile ulaşım şimdilik yok. Aynı şekilde Amazon nehri üzerindeki bazı şehirlere (Santarem gibi) karayolu ile ulaşım yok, sadece yolcu tekneleri işliyor.

Fotoğraf Çekimi 1. Yolculuk öncesi herhangi bir fotoğrafçılık kursuna gitme imkanım olmadı, hatta daha öncesinden fotoğraf makinesini da pek kullanmadım. Yine de bir fotoğrafçılık kursuna gitmek gerekiyor, özellikle de portre çekimleri için.

 2. Caddelerin, sokakların, kaldığınız yerlerin, bindiğiniz araçların da fotoğraflarını çekin. Önemli olan, size o anı hatırlatması.

 3. Marketler, pazar yerleri fotoğraf açısından inanılmaz malzeme ile dolu. Buralara mutlaka uğrayın.

 4. Fotoğrafınız çekeceğini kişi yada kişilere "fotoğrafı çekilmesi gereken ilginç nesneler" gözüyle bakmayın. İnsanların uzaktan, gizlice fotoğraflarını çekmeyin.

 5. Güvenlik açısından fotoğraf makinenizi tek omzunuza değil, çaprazlama asın. Üzerinde kocaman "Nikon", "Canon" yazılı fotoğraf çantaları hırsızların birinci hedefi olacaktır.

 6. Çektiğiniz dijital fotoğrafları CD' lere yazma imkanı hemen her şehirde mevcut. CD'leri ikişer kopya olarak hazırlatın. Posta ile gönderirken farklı tarihlerde gönderin.

 7. Yedek bataryanızı da yanınızda bulundurun. İki batarya çoğunlukla yeterli oluyor. Sadece Kathmandu ve Siem Reap'de üç bataryayı bir gün içerisinde tükettim.

 8. Vahşi yaşama yakından tanık olduğunuz doğal parklarda, hayvanlara yaklaşmanız çok olası değil. O yüzden gezi için uygun olan, hem uzak hem yakın çekim yapabileceğiniz lensleri tercih edin. Yalnız bu lenslerin dezavantajı netlikten kaybetmeniz.

 9. Hayvanların doğal yaşamda fotoğraflarını çekmek için, hayvanların saklanamayacakları savan, step tarzı açık alanlar uygun. Sık ormanlık alanlarda hayvanlar genellikle saklanıyor ya da gece dışarı çıkıyorlar.

Marketler, pazar yerleri fotoğraf açısından inanılmaz malzeme ile dolu. Buralara mutlaka uğrayın.

Son Olarak.. 1. Mümkün olduğunca "En güzel Ülke", ya da "En güzel şehir" diye karşılaştırmalar yapmayın. Ülkelerin, şehirlerin güzelliklerini birbirleri ile kıyaslamayın. Her şehir ve her ülke farklıdır, kendine özgüdür ve ülkeler, şehirler insanları ile birlikte güzeldir

 2. Her seyahat kişiye özgüdür. Başkalarının daha önceden o yoldan geçmesi, o fotoğrafları çekmesi, o şehirlerde kalması, o dağı tırmanması önemli değil. Benden bir saat sonra da yola çıksanız, benimle aynı rotayı da izleseniz daha farklı insanlarla karşılaşıp daha farklı tecrübeler edineceksiniz. Kendin yaşa va gör.