• slidebg1
  Tanzanya

AFRİKANIN İNCİSİ

Milli parkları, baharatları ve kumsalları ile ünlü bu Afrika ülkesinde, safarilerde vahşi hayatın içinden hayvanları çok yakından görebilirsiniz. Yüzlerce doğa belgeseline ev sahipliği yapmış olan Serengeti Milli Parkı aynı zamanda dünyanın en büyük açık hava hayvan parkı konumunda, Ngorongoro Milli Parkı ise 25 bin hayvanı barındıyor. Hemingway'in ünlü romanı “Kilimanjaro'nun Karları” ile efsane olan Kilimanjaro Dağı da yine Tanzanya'da bulunuyor.


Ülkede yaklaşık 130'dan fazla farklı etnik grup yer alıyor. Tanzanya ismi Tanganika ve Zanzibar'ın ilk hecelerinden esinlenilerek oluşturulmuş. Ülkede iki resmi dil konuşuluyor; İngilizce ve Swahili dilleri. Ayrıca her kabilenin de kendi konuştuğu bir dil var.


Ülke malesef yıllarda sömürülmüş, insanları köle olarak kullanılmış. Halen de sömürülüyor. Dünyanın en güzel kahvelerinden bir Tanzanya kahvesidir ancak ülkedeki büyük kahve bahçeleri hep Batı ülkelerinin eline geçmiş.


Serengeti

ROTA

Picture

Dar'ul-Selam

Picture
Picture

Arusha

Picture
Picture

Serengeti

Picture
Picture

NgoroNgoro

Picture
Picture

Arusha

Picture
Picture

Zanzibar

Picture
Picture

Dar'us-Selam

Picture

TAVSİYELER

 1. Tanzanya için en uygun zaman Haziran-Ekim arası. Mart-Mayıs arası yağmurlu sezon.

 2. Tanzanya Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Ben vizeyi İstanbul'daki fahri konsolosluktan almıştım.

 3. Dar'üs-Selam'a Mısır üzerinden aktarmalı olarak Mısır havayolları ile geldim. Uçak sabaha karşı vardı. Buradan Arusha'ya charter bir uçakla geçtim.

 4. Arusha'da safari için pek çok tur şirketi var. Genelde üç-dört kişilik ekipler, bir rehber ve bir ahçı ile birlikte beraber bir jiple dolaşıyorlar. Tur şirketini önceden ayarlamak gerekiyor.

 5. Yanınıza güneş koruyucu krem, güneş gözlüğü ve sivrisinek kovucu, kafa lambası, el feneri almayı unutmayın

 6. Safaride güvenlik sebebi ile araçtan çıkamıyorsunuz. Fotoğraf çekmek istiyorsanız fotoğraf makinanınızın lenslerini buna göre seçmeniz gerekiyor

 7. Safaride gece kamp yaptığınız yere vahşi hayvanlar da gelebiliyorlar, bilginiz olsun

 8. NgoroNgoro'ya da ekiplerin kamp yaptıkları yer kraterin yukarılarında kaldığı için gece çok soğuk oluyor. Polar tarzı giyecekler de yanınızda getirin

 9. Arusha'da Zanzibar'a yine charter bir uçakla geçtim. Uçuş yaklaşık bir saat sürüyor. Zanzibar'dan Dar'ül-Selam'a feribot ile geçilebiliyor yalnız en az bir gün öncesinden bileti almak gerekiyor.

Tanzanya için en uygun zaman Haziran-Ekim arası. Mart-Mayıs arası yağmurlu sezon.

Ülke Bilgileri