• slidebg1
  Japonya

Kiraz Çiçekleri’nin Ülkesi

Samurayların, geyşaların, sumo güreşçilerinin, kılıçların, anime çizgi filmlerinin vatanı Japonya. Elekronik denilince ilk akla gelen yer yer. Tarihi, kültürü, doğası, insanları, yaşam tarzı ile bambaşka bir macera; tanınması, gezilmesi görülmesi gerekli bir ülke.


“Son Samuray” filmi şöyle başlar : “Japonya’yı bir kılıcın yarattığını söylerler… Eski tanrıların, bir mercan kılıcı okyanusa batırdıklarını ve çıkardıklarında dört mükemmel damlanın denize düştüğünü, bu damlaların Japonya’nın adaları olduğunu söylerler. Ben Japonya’yı bir avuç erkek yarattı diyorum. Hayatlarını unutulmuş bir kelime uğruna vermeye hazır savaşçılar tarafından..”


Denizlerle çevrili ülke, 4 ana ada Hokkaido, Honshu, Shikoku ve Kyushu'dan ve ayrıca binlerce diğer küçük adadan oluşuyor. Nüfus genelede adaların doğusunda yoğunlaşmış. Japonya’ya gezmek için en iyi mevsim belki de Kiraz Çiçekleri’nin açmaya başladığı Mart sonu Nisan başı.


Kyoto

ROTA

Picture

Tokyo

Picture
Picture

Nikko

Picture
Picture

Hakone

Picture
Picture

Osaka

Picture
Picture

Kyoto

Picture
Picture

Tokyo

Picture

TAVSİYELER

 1. Japonya'yı gezmek için en uygun zamanlar kiraz çiçeklerinin açtığı Nisan-Mayıs ayları ve Ekim-Kasım ayları. Tayfun sezonuna dikkat etmek gerekiyor. Haziran - Temmuz ortası yağmurlu.

 2. Japonya'ya Moskova üzerinden aktarmalı olarak Tokyo Narita havaalanına geldim. Moskova havaalanında çok beklemedim. Yolculuk yaklaşık on saat sürdü.

 3. Narita havaalanından Tokyo Ueno metro merkezine hızlı tren var. Ueno istasyonuna geldikten sonra Tokyo metrosu ile diğer yerlere ulaşmak çok kolay.

 4. Japonya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Yalnız pasaport kontrolünden sonra gümrük polisinin kontrolünden geçiyorsunuz. Size seyahatiniz ile ilgili sorular sorular, rezervasyonları varsa kitapları görmek istiyorlar

 5. Tokyo ve diğer şehirler oldukça güvenli. Hatta öyleki insan "cüzdanımı bıraksam bütün gün kimse dönüp bakmaz" diye düşünüyor. Günün hangi saatinde olursa olsun, şehrin herhangi bir bölgesine gittiğinizde bir hırsızlık veya gasp olayıyla karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz. Şehirleri bir ağ şeklinde sarmış “koban” denilen küçük polis karakolları mevcut.

 6. Tecrübe ile sabittir, Japonlar oldukça yardımsever insanlar. Hakone'de, Tokyo'da, Kyoto'da sorduğunuz yere kadar sizinle beraber geliyorlar

 7. Japonya'da kalacak yerler oldukça pahalı. Önceden ayarlama yapmak gerekiyor.

 8. Yemeklerde çiğ balık ve domuz eti çok yaygın. O yüzden yiyeceklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

 9. Osaka'da hotellerde yer yoktu o yüzden tüp otel'de kaldım. Tavsiye etmem, çok gürültülü oluyor, yurt odası gibi

 10. Japonya küçük kağıt para kullanmıyor. Bu yüzden cebiniz bir süre sonra bozuk demir para ile dolacak

 11. Standart elektrik akımı 110 volt. İki yassı uçlu fişler kullanılıyor

 12. Elektronik eşyalara merakınız varsa Tokyo'daki Akihabara mutlaka görülmesi gereken bir yer. Elektronik fiyatları pahalı, ucuz birşey bulmak bize göre zor

 13. Tokyoda mükemmel bir toplu ulaşım sistemi bulunduğunu söylemek gerekiyor. Şehrin bir ucundan diğerine kırkbeş dakikada gidebiliyorsunuz ancak pahalı.

 14. Ekim ayında Tokyo'da uluslararası Robot Fuarı var. Ben özellikle o zamanlara denk getirmeye çalıştım. İlginiz varsa kaçırmayın.

 15. Tokyo şehrinin otobüs hatları, oldukça karışık ayrıca İngilizce harita veya yol şeması bulunmuyor. Bu yüzden kesin olarak bilip tanımadığınız otobüs hattını kullanmamanızı öneririm

 16. Sumo güreşlerinin spor karşılaşmalarından çok bir dinsel tören olduğu söylenir. Turnuvalar Ocak-Mayıs-Eylül aylarında düzenleniyor.

 17. Tokyo Japon ülkesinin sahne sanatları merkezi. Noh ve Kabuki gibi geleneksel Japon dramaları, şehir tiyatrolarında yaygın olarak sahneleniyor

 18. Hayatınızda bir kez olsun kiraz çiçekerinin açtığı zaman Kyoto'a gelin. Burayı gezmek için en az üç gün ayırmanız gerekiyor, oldukça güzel yerler var. Bisiklet kiralayabilirsiniz. Otobüslerin de pek çok tarihi yere seferleri var.

 19. Ülkedeki en büyük akvaryum olarak Okinawa'da akvaryum gösteriliyor ancak Okinawa uçakla dört-beş saat uzaklıkta. İkinci olarak Osaka akvaryumu gösteriliyor.

 20. Metrolarda, hotellerde ücretsiz wifi internet erişimi var.

 21. Cep telefonu hatları biraz sıkıntılı. Benim hattım çalışmadı. Önceden kontrol ettirmek gerekiyor.

 22. Japonya'ya gitmeden önce bir yada iki haftalık Japon Rail Pass (JRP) mutlaka edinin. Ben İstanbul'daki H.I.S ofislerinden almıştım. Bileti belirli istasyonlarda onaylatabiliyorsunuz ve ancak onaylattıktan sonra kullanabiliyorsunuz. Şinkansenlere binebiliyorsunuz. Çok işe yarıyor.

Metrolarda, hotellerde ücretsiz wifi internet erişimi var.

Ülke Bilgileri