• slidebg1
  Güney Amerika

Başlarken...

Yeryüzünün en ıssız ve kurak bölgelerinden Patagonya, İnkaların efsanevi kayıp şehri, dillere destan güzelliği ile Iguazu şelaleleri, pirahnalarla dolu vahşi Amazon nehri, eğlence denince ilk akla gelen dünyanın en büyük partisi karnaval, tangonun başkenti Buenos Aires, turkuaz renkli plajlar, rengarenk fiestalar, vahşi yaşam ve daha niceleri..


Kolombiya'dan başladığım Güney Amerika seyahatine Venezuella'dan devam ettim. Karayip kıyılarında dolaştıktan sonra kıtanın içlerine, Amazon nehrine doğru ilerledikçe hava da yavaş yavaş değişiyor, güzel havanın yerini nemli, sıcak, boğucu bir havaya bırakıyordu. Amazon nehrinin doğum yeri Manaus'tan tekne ile Samarinda'ya ardından Atlantik kıyılarındaki Recife'ye geldiğimde karnaval da henüz başlamıştı. Arjantin'de, Bariloche'de Nahuel Huapi Gölü'nün o güzelim manzarasına dalıp gitsem de orada fazla kalmadan, bir hafta sonrasında güneye doğru, soğuk ve ıssız Patagonya'ya inecektim.


Pasifik'in ortasındaki Paskalya Adasında, kıyıda dalgaların sesini dinlemek için hemen arkamdaki dev heykelerden birinin gölgesinde oturdum. Masmavi dalgaların yükselip beyaz köpüklere karışmasını saatlerce seyrettim. Machu Picchu'ya tırmanmak için sabahın kör vaktinde dışarı çıktığımda ise etrafımda karanlıkta parlayan ateş böceklerinden başka kimsecikler yoktu. Yürüdüm.. Birazdan hava aydınlacak ve güneş Macchu Picchu için bir kez daha yükselecekti.


Atamaca Çölü

ROTA

Picture

Kolombiya

Bogota, Cartagena, Santa Marta, Taganga, Maicao sınır kapısı

Picture
Picture

Venezuella

Maracaibo, Merida, Los Llanos, Puerto Colombia, Caracas, Puerta La Cruz, Ciudad Bolivar, Santa Elena

Picture
Picture

Brezilya

Boa Vista, Manaus, Santarem, Belem, Teresina, Recife, Olinda, Salvador de Bahia, Porta Seguro, Rio de Janerio, Foz de Iguaçu

Picture
Picture

Arjantin

Puerto Iguazu, Buenos Aires, Bariloche, Puerto Madryn, Trelew, El Calafate, Ushuaia

Picture
Picture

Şili

Punto Arenas, Puerto Natales, Puerto Montt, Santiago, Paskalya Adası, Santiago, Valparaiso, San Pedro de Atacama

Picture
Picture

Bolivya

Salar de Uyuni, Uyuni, Potosi, Sucre, Samaipata, Santa Cruz, La Paz, Copacabana, Isla del Sol

Picture
Picture

Peru

Puno, Arequipa, Cusco, Nasca, Paracas, Lima, Trujillo, Chiclayo

Picture
Picture

Ekvador

Loja, Cuenca, Riobamba, Banos, Quito

Picture
Picture

Kolombiya

Pasto, Popayan, San Agustin, Cali, Bogota

Picture

Hürriyet Seyahat ekinden...

Paskalya Adası, Şili’nin 3700 kilometre batısında, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki Polinezya adalarından biri. Gökçeada’nın yarısı büyüklüğündeki bu kara parçası üç volkanın patlamasıyla oluşmuş.

TAVSİYELER

Genel Tavsiyeler
  1. Yolculuğa çıkmadan önce rotanızı belirleyin. Yolculuk sırasında rota değişikliği pek de iyi sonuçlar doğurmuyor. Rota belirlemek için "Rota Belirleme" kısmına bakabilirsiniz.

  2. Güvenlik konusunu kesinlikle ihmal etmeyin.

  3. Gideceğiniz ülkelerle ilgili olarak daha önceden o ülkenin kültürü, dini ve insanlar hakkında yazıları okuyun. Uyarılara dikkat edin. Gezeceğiniz yerin tehlikelerinden daha önceden haberdar olun.

  4. Günlük tutun.

  5. Yerel yemeklerin tadına bakın. Marketlerine, pazarlarına gidip daha önceden tadına bakmadığınız meyveleri deneyin.

  6. Kullandığım rehber kitaplardaki bilgiler çoğunlukla yüzeysel kalıyordu. Pek çok kere diğer turistlerden ülkeler için yazılmış rehber kitapların önemli yerlerini fotokopi çektirdim.

  7. Güney Amerika'ya gitmeden önce İspanyolca öğrenmeniz gerekiyor. Kıtada İngilizce konuşulmuyor yada çok az yerde, Cusco gibi çok yabancı turistin geldiği yerlerde konuşuluyor. Brezilya'da Portekizce konuşuyor olsa da İspanyolca'ya yakın olduğu için anlaşabiliyorsunuz.

  8. Güney Amerika doğa güzellikleri konusunda eşsiz bir zenginliğe sahip. İnanılmaz doğa güzelliklerini, milli parkları görmek istiyorsanız Güney Amerika'ya kesinlikle gelmeniz gerekiyor.

  9. Güney Amerika ülkelerine turist pasaportu ile vizesiz rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz. Sadece Peru için vize gerekiyor. Peru vizesini Bolivya, La Paz'dan almıştım.

  10. Güney Amerika'da güvenlik konusuna Asya'ya oranla biraz daha dikkat etmeniz gerekiyor. Rio De Janerio, Caracas, Bogota, La Paz gibi kalabalık büyük şehirlerde suç oranları daha yüksek.

  11. Güney Amerika'nın tarihini, efsanelerini öğrenin. Yolculuk sırasında okumak için yanıma Eduardo Galeano'nun "Latin Amerika'nın Kesik Damarları" kitabını almıştım. Oralara gitmeseniz bile mutlaka okunması gereken bir kitap. Che Guevera'nın hayatını, Simon Bolivar'ın İspanyollara karşı verdiği mücadeleyi okuyun.

  12. Güney Amerika kıta oldukça büyük olduğu için çok farklı iklimler görülüyor. Farklı ülkeleri gezecekseniz buna hazırlıklı olmanız gerekiyor.

  13. Asya'dan farklı olarak Güney Amerika'da pazarlık yapmaya pek ihtiyaç olmuyor. Pek çok şeyin fiyatı belli. Ancak yine de turlarda, pansiyon ve hotellerde pazarlık yapın.

Sağlık
  1. Geziye çıkmadan önce mutlaka bir doktora görünün, kontrollerinizi yaptırın. Unutmayın ki hiçbir gezi, sizin sağlığınızdan daha önemli değildir.

  2. Doktorunuz size yolculuğa çıkmadan önce yanınıza almanız gereken ilaçların bir listesini verecektir. Genel amaçlı antibiyotikler, ishal hapları, mantar ilaçları, burkulmalara karşı kremler, ağrı kesicileri yanınıza alın.

  3. Diş bakımınızı ihmal etmeyin. Seyahate çıkmadan önce diş hekimine görünün.

  4. Seyahat esnasında içme suyunuzu mutlaka pet şişelerden alın. Eğer bulamazsanız "İodin" tabletlerini kullanın. Musluk suyunu içmek yada diş fırçalamak için kullanmayın.

  5. Güzergahınızda ülkeler ile ilgili güncel sağlık haberleri takip edin. Salgın hastalık tehlikelerine karşı dikkatli olun. Gezeceğiniz ülkelerde, sadece o ülkeye özgü hastalıklar/mikroplar olabilir, bunlara dikkat edin.

  6. Vitamin ve mineral eksikliğine karşı vitamin haplarını almayı unutmayın.

  7. Güney Amerika'da kıta içinde dahi çok farklı iklimler görülüyor. Özellike farklı ülkeleri gezecekseniz buna göre iklim değişikliklerine hazırlıklı olmanız gerekiyor.

  8. Kıtanın güneyine inildikçe, özellikle Patagonya'ya doğru indikçe hava oldukça soğumaya başlıyor. En güneydeki Ushuaia'da çift polarla gezmiştim.

  9. Amazon bölgesinde gezecekseniz tropik hastalıklara karşı çok tedbirli olmanız gerekiyor. Sıtma haplarını her gün kullanmanız gerekiyor. Bir Alman turistte sivrisinek kovucu bileklik görmüştüm. Kendi ülkesinde sipariş ettiğini söylemişti.

  10. Sarı Humma aşısını gitmeden önce mutlaka olun.

  11. Bolivya gibi yüksek rakımlı bir ülkelere ilk defa giriş yapıyorsanız Akut Dağ Hastalığı (Altitude sickness) olma olasılığınız çok yüksek. Akut dağ hastalığı'na yakalanmamak için bol su içip, yavaş hareket etmeniz gerekiyor.

Ulaşım
  1. Güney Amerika yolculuğuna New York üzerinden aktarmalı olarak geldiğim Bogota'dan başlamıştım. Sırasıyla Kolombiya, Venezeulla, Brezilya, Arjantin, Şili, Bolivya, Peru ve Ekvador'u dolaştım.

  2. Peru'da İnka Yolu'nu sadece lisanlı rehberle gezebilirsiniz. Kutsal Vadi'de İnka döneminden kalma pek çok yer olduğundan, bir değil birden fazla İnka Yolu rotası var. Rehberlerin günlük ücreti 100 USD civarında. Yol, Şubat ayında bakım için kapatılıyor.

  3. Sadece Machu Picchu'ya gidecekseniz Cusco'dan Santa Maria-Santa Teresa-Hidro Electrica yolunu izleyip Aguas Calientes'e giden trene binebilirsiniz. Cusco'dan Hidro Elecrica'ya direkt olarak giden turist minibüsleri de var, yalnız önceden fiyat için pazarlık etmek gerekiyor.

  4. Brezilya için üç uçuşluk TAM air-pass işinizi çok kolaylaştıracaktır. Yalnız air-pass'i ülke dışından almanız gerekiyor. En son fiyatı 500 USD idi. İstanbul Sultanahmet'te bir ofisleri var.

  5. Güney Amerika'daki otobüsler Bolivya haricinde oldukça konforlu sayılır. Hatta Arjantin'deki otobüslerin konforu kıtalararası uçuşlardaki konfor kadar iyi. Yemek ve kahvaltı veriliyor.

  6. Buenos Aires, Santiago gibi bazı büyük şehirlerde metro mevcut. Bogota'da ise bizdeki metrobüs benzeri, otobüslerin kendi yolları olan Trans Milenio kullanılıyor.

  7. Amazon nehrinde uzun süreli seyahat edecekseniz yanınıza hamak almanız gerekiyor. Yolcu gemilerinin kendi yolcu kabinleri yok.

  8. Venezuella'daki otobüslerin içi düşünemeyeceğiniz kadar soğutuluyor. Yanınıza mutlaka çok kalın giyecekler yada uyku tulumunuzu alın.

  9. Peru'da soyguncularla ortak çalışan taksi şoförleri ile ilgili uyarılar var. Dikkatli olun.

  10. Bolivya kıtanın en fakir ülkelerinden biri. Yollar oldukça bakımsız. Sık sık toprak kaymaları oluyor, ki benim başıma da geldi, yol açılıncaya kadar beklemeniz gerekiyor.

  11. Bolivya'da ve Peru'da gece yolculuklarında kaybolan bagajlar ile ilgili uyarıları dikkate alın. Eğe bagaj fişi vermiyorlarda sırt çantanızı yada bagajınızı yanınıza alın.

  12. Paskalya Adası'na kıtadan gidiş sadece başkent Santiago'dan yapılıyor. LAN Chile havayollarının haftada beş gün seferleri var. Çok çabuk doluyor, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

  13. Antartika'ya giden yolcu gemileri kıtanın en ucundaki yerleşim yeri olan Ushuaia'dan kalkıyor. Yaklaşık iki günlük bir yolculuktan sonra Antartika'ya varıyorlar.

Konaklama
  1. Şehirde dolaşırken aynı zamanda diğer kalınacak yerlere dikkat etmeye çalışın. Daha düşük fiyata daha konforlu hotel/pansiyonlar her zaman bulunabiliyor.

  2. Odayı tutmadan önce bakın, banyosunun çalışıp çalışmadığını, kapısına asma kilit takılıp takılamayacağını kontrol edin.

  3. Check-out zamanını geçirmemeye dikkat edin. Eğer geçirirseniz bir gün fiyatı daha ödemek zorunda kalırsınız.

  4. Yeni kayıt yaptırdığınızda, kaldığınız yerin kartvizitini mutlaka yanınıza alın.

  5. Kaldığınız bazı hotel yada pansiyonda bir sonra gideceğiniz yer için bilet alabiliyorsunuz. Almadan önce komisyon miktarına dikkat edin.

  6. Karşılaştığınız yabancı turistlerden - gideceğiniz yerden daha önceden geçmişlerse - kalınacak yer ile ilgili tavsiyelerini alın; kitaplarda yazanlardan daha çok yardımı oluyor.

  7. Hotel ve pansiyon sahipleri yeni gelen turistler için hemen yol kenarındaki gürültülü odaları vermek isterler. Oda tutarken yol kenarında olup olmamasına dikkat edin.

  8. Yeni geldiğiniz bir şehirde otobüs terminali yada tren garında sizi bekleyen hotel ve pansiyon çığırtkanları bazen oluyor. Rehber kitapta olmayan daha uygun ve konforlu yerler olabiliyor, bazen de kalınamayacak kadar kötü yada gürültülü yerlere sizi getirebiliyorlar.

  9. Güney Amerika'da konaklama fiyatları Asya'ya nazaran biraz daha pahalı. Özellikle Brezilya ve Şili'de oda fiyatları yüksek. Buralarda daha çok yatakhanelerde kaldım. Bunu sırayla Arjantin, Venezuella, Kolombiya Peru ve Bolivya izliyor.

  10. Kıtanın nispeten gelişmiş ülkeleri olan Brezilya, Arjantin ve Şili'deli hostel ve pansiyonlarda kullanabileceğiniz kablosuz internet mevcut.

  11. Karnaval zamanı yer bulmak çok büyük sorun olabiliyor. Özellikle Rio de Janerio'da yer bulmak önceden rezervasyon yapmadıysanız neredeyse imkansız. Karnaval zamanı hotel ve pansiyon fiyatları en az iki katına çıkıyor.

  12. Pek çok hostel ve pansiyonda kendi yemeğinizi yapabileğiniz bir mutfak ve ortak kullanımda olan buzdolapları oluyor.

  13. Konaklama fiyatlarını daha ucuza getirmek için kendi çadırınızı yanınızda getirebilirsiniz. Arjantin'in Göller Bölgesinde Patagonya'da hostel ve pansiyonların çadır konaklama yerleri var.

Güvenlik
  1. Yolculuğa çıkarken yanınızda değerli saat, kolye gibi eşyalarınızı götürmeyin.

  2. Nakit para ve seyahat çeklerinizi bele sarılan gizli ceplerde saklayın. Hotel yada pansiyonlarda bırakmayın.

  3. Gezeceğiniz şehirlerin kendine özgü, diğer şehirlerde olmayan tehlikeleri olabilir. Rehber kitaplarda bunları okuyun, diğer turistlerden bilgi alın.

  4. Gece geç vakit ıssız sokaklarda dikkatli olun, yanınızda fener bulundurun.

  5. Pasaportunuzu kaybederseniz Türk Konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Yeniden pasaport çıkarma işlemi eğer nüfus kağıdınız yanınızda ise, Türkiye'den Emniyet ile yazışmalardan dolayı yaklaşık bir ay sürebiliyor. Dönmek isteseniz size verilen seyahat belgesi ile sadece Türkiye'ye dönebiliyorsunuz, başka ülkelere giriş yapamıyorsunuz.

  6. Pasaportunuzun çalınma ihtimaline karşı ön ve arka sayfalarını tarayıcıdan geçirip resim olarak internette güvenli bir yere (e-posta hesabı gibi) koyabilirsiniz.

  7. Yanınızda iki asma kilit bulundurun. Seyahat esnasında uyuyacağınız vakit çantalarınızın gözlerini kilitleyin.

  8. Güney Amerika'da, güvenlik konusunda Asya'ya nazaran biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Yolculuğa çıkmadan önce yanızdaki değerli ve elektronik eşyalar için seyahat sigortası yaptırabilirsiniz.

  9. Karnaval zamanı özellikle hırsızlık olayları çok artıyor. Karnaval yerine giderken yanınıza sadece yeterli miktarda para bulundurun.

  10. Caracas kıtanın en tehlikeli şehri. Bunu Sao Paulo, Rio de Janerio gibi Brezilya şehirleri izliyor. Brezilya'daki favela'lara, kenar mahallelere kendi başınıza gitmemeniz konusunda ciddi uyarılar var.

  11. Bolivya ve Peru'da hırsızlık olaylarına karşı daha dikkatli olun. Venezuella'da asker ve polisler de sizi soyabilir.

  12. Kolombiya yıllardır FARC gerillalarına karşı savaşıyor. Ülkede bombalama olayları da oluyor. Ormanlık kesimlerine seyahat edecekseniz gerillalar tarafından kaçırılma tehlikesi var.

  13. Aktarmalı uçuşlarda değerli elektronik eşyalarınızı yanınıza alın. Kilitlerinizi de ucuz, çabuk kırılan kilitlerden seçmeyin.

Harcamalar
  1. Paranızı dikkatli harcayın. Ne kadar tutumlu olursanız o kadar fazla yer gezersiniz.

  2. Gün içinde harcayacağınız miktarı bir cebinize önceden koyun. Böylelikle günlük ne kadar fazla harcama yaptığınızı anlayabilirsiniz.

  3. Paranızı bozdurmadan önce günlük kuru öğrenin. İhtiyacınız kadarını bozdurun. Elinizde kalan fazla parayı diğer ülkede kabul etmeyebiliyorlar, yada çok düşük kurdan değiştiriyorlar.

  4. Sınırlarda para bozdururken çok düşük kurdan paranızı bozacaklardır. Buralarda yetecek kadar, az para bozdurun.

  5. Seyahat çeklerinin ikişer fotokopisini çektirip farklı çantalarda bulundurun.

  6. Güney Amerika'da yaşam Asya'ya nazaran biraz daha pahalı. En pahalı ülke Brezilya, bunu Şili izliyor. En ucuz ülke Bolivya. Pazarlık yapma imkanı her zaman olmuyor.

  7. Güney Amerika'da gezip görülecek yerler, doğal ve milli parklar çoğunlukla yerleşim yerlerinin uzağında oluyor ve buralara gitmek için genellikle bir tur şirketi ile anlaşmak zorunda kalıyorsunuz. Bir şirketle anlaşmadan önce diğerlerine de uğrayıp fiyatlarını öğrenin. Ucuz tur şirketlerinin güzergahları diğerleri ile her zaman aynı olmuyor, isim aynı olsa bile tur dahilindeki bazı yerleri listeden çıkarıyorlar.

  8. Elektronik eşya alacaksanız Paraguay'dan alın. Brezilya ve Arjantin'den insanlar buraya alışveriş yapmaya geliyorlar. Fiyatlar normal piyasa fiyatının ortalama %30 daha ucuzu. Burada satılan mallar konusunda ise çoğunun çalıntı oldukları, ancak diğer işyeri sahiplerinin de rekabet edebilmek için fiyatlarını indirdikleri söyleniyor.

  9. Güney Amerika'da ATM'leri rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Seyahat çeklerini de yanıma almıştım ama gerek olmadı.

  10. Pek çok hostel ve pansiyonda kendi yemeğinizi yapabilmeniz için mutfak, yiyeceklerinizi saklamanız için de bozdolapları mevcut.

İletisim
  1. Gittiğiniz ülkenin dili ile ilgili daha önceden bilgi ediniz. Selamlaşmalarını, yemek adlarını, yön tarifini, bir yere nasıl gidebileceğini sormayı öğrenin.

  2. Yerel gazetelerine -anlamasanız bile- bir göz atın. Bu gazeteler o ülkenin kültürü ile ilgili fikir veriyorlar.

  3. Diğer turistlerle mutlaka konuşun. Pek çoğu o ülkeye daha önceden gelmiş, yada sizin gezeceğini ülkeleri daha önceden gezmiş oluyor.

  4. Güney Amerika'da Brezilya haricindeki diğer tüm ülkelerde İspanyolca konuşuluyor. Brezilya'da Portekizce konuşulmasına rağmen, yakın bir dil olduğu için insanlarla konuşup anlaşabiliyorsunuz. İngilizce neredeyse hiç kullanılmıyor. O yüzden buraya seyahat edecekseniz önceden İspanyolca kursuna gitmeniz gerekiyor.

  5. Hemen her büyük şehirde İspanyolca dersi alabileceğiniz kurslar var. Bunların en önemlileri Buenos Aires ve Quito (Ekvador)'da. Özellikle Buenos Aires'te İspanyolca öğreten veren çok sayıda kurs var. Eğer İspanyolca öğrenmek istiyorsanız hostel yerine aile yanında kalmanız daha yararlı olur, kurslar bunu temin edebiliyor.

  6. Güney Amerika'da iletişim ucuz sayılır. Internetin saati ortalama yarım dolar civarında. Hemen her şehirde internet cafeleri görebiliyorsunuz.

  7. Güney Amerika'daki ülkelerde pek çok günlük gazete çıkıyor. Bunları izleyip olaylardan haberdar olabiliriniz.

  8. Brezilya, Şili, Arjantin ve Kolombiya'daki hostel ve pansiyonların çoğunda kablosuz internet bağlantısı var. Bir netbook çok işinize yarar.

Fotoğraf
  1. Yolculuk öncesi herhangi bir fotoğrafçılık kursuna gitme imkanım olmadı, hatta daha öncesinden fotoğraf makinesini da pek kullanmadım. Yine de bir fotoğrafçılık kursuna gitmek gerekiyor, özellikle de portre çekimleri için.

  2. Caddelerin, sokakların, kaldığınız yerlerin, bindiğiniz araçların da fotoğraflarını çekin. Önemli olan, size o anı hatırlatması.

  3. Marketler, pazar yerleri fotoğraf açısından inanılmaz malzeme ile dolu. Buralara mutlaka uğrayın.

  4. Fotoğrafınız çekeceğini kişi yada kişilere "fotoğrafı çekilmesi gereken ilginç nesneler" gözüyle bakmayın. İnsanların uzaktan, gizlice fotoğraflarını çekmeyin.

  5. Güvenlik açısından fotoğraf makinenizi tek omzunuza değil, çaprazlama asın. Üzerinde kocaman "Nikon", "Canon" yazılı fotoğraf çantaları hırsızların birinci hedefi olacaktır.

  6. Çektiğiniz dijital fotoğrafları CD' lere yazma imkanı hemen her şehirde mevcut. CD'leri ikişer kopya olarak hazırlatın. Posta ile gönderirken farklı tarihlerde gönderin.

  7. Yedek bataryanızı da yanınızda bulundurun. İki batarya çoğunlukla yeterli oluyor. Sadece Kathmandu ve Siem Reap'de üç bataryayı bir gün içerisinde tükettim.

  8. Vahşi yaşama yakından tanık olduğunuz doğal parklarda, hayvanlara yaklaşmanız çok olası değil. O yüzden gezi için uygun olan, hem uzak hem yakın çekim yapabileceğiniz lensleri tercih edin. Yalnız bu lenslerin dezavantajı netlikten kaybetmeniz.

  9. Hayvanların doğal yaşamda fotoğraflarını çekmek için, hayvanların saklanamayacakları savan, step tarzı açık alanlar uygun. Sık ormanlık alanlarda hayvanlar genellikle saklanıyor ya da gece dışarı çıkıyorlar.

Rota
  1. Rota belirlerken öncelikle vize durumunu kontrol edin.

  2. Gideceğiniz ülkenin festivallerini, dini bayramlarını dikkate alın. Ulusal bayramlarda toplu taşıma seferleri çoğunlukla dolu oluyor, önceden bilet almanız gerekiyor. Kalacağınız yerdeki hoteller yada pansiyonlar da yer bulma sıkıntısı olabiliyor.

  3. Öncelikle gezmek istediğiniz şehirleri haritada işaretleyin. Ardından şehirleri dolaşma rotasını belirlerken, şehirlerin birbirleri ile ulaşım hattını kontrol edin. Tren yada otobüs seferi kısıtlı olabilir, kalkış saatleri gece yada sabah erkenden olabilir.

  4. Gece geç vakit şehre varmak ihtimaline karşı biletinizi ona göre ayarlayın. Gece vakti kalacak yer bulma ihtimaliniz azalacaktır.

  5. Güney Amerika yolculuğuna New York üzerinden aktarmalı olarak geldiğim Bogota'dan başlamıştım. Sırasıyla Kolombiya, Venezeulla, Brezilya, Arjantin, Şili, Bolivya, Peru ve Ekvador'u dolaştım.

  6. Güney yarımkürede mevsimlerin zamanları Kuzey yarımküreye göre ters. Rotanızı ayarlarken buna dikkat edin. Ayrıca kıta oldukça büyük olduğu için bir şehirden diğerine yolculuk bazen bir gün, bazen daha fazla sürebiliyor.

  7. Karnaval zamanını dikkate alın. Karnaval zamanı uçuşlar dolu oluyor.

  8. Şili'de, Patagonya'nın en önemli limanı olan Puerto Natales'ten kuzeydeki Puerto Montt'a dört gün süren gemi seferi var. Sorduğumda 300 dolardı. Şili'nin fiyortlarını görmek istiyorsanız kaçırmayın.

  9. Brezilya'nın doğusundaki Amazon ormanlarına karayolu ile ulaşım şimdilik yok. Aynı şekilde Amazon nehri üzerindeki bazı şehirlere (Santarem gibi) karayolu ile ulaşım yok, sadece yolcu tekneleri işliyor.

  10. Amazon'un denize döküldüğü yer olan Belen'den başlayıp tekne ile tüm Amazonu katederek Peru, Ekvador sınırından devam edebilirsiniz.

Karnaval zamanı özellikle hırsızlık olayları çok artıyor. Karnaval yerine giderken yanınıza sadece yeterli miktarda para bulundurun.