• slidebg1
  Asya

ROTA

Picture

İran

Tebriz, Tahran, İsfahan, Şiraz, Yezd

Picture
Picture

Pakistan

Taftan, Quetta, Lahor

Picture
Picture

Hindistan

Amritsar, Dharamsala, Rishikesh, Jaipur, Pushkar, Jodhpur, Jaisalmer, Jodhpur, Udaipur, Jaipur, Agra, Varanasi -  Sunauli

Picture
Picture

Nepal

Sunauli -  Pokhara, Royal Chitwan, Kathmandu, Bhaktapur, Patan

Picture
Picture

Myanmar

Yangon, Bagan, Mandalay, Phin U Lwin, Mandalay, Inle Gölü, Bago, Kyaikyito, Yangon

Picture
Picture

Tayland

Ching Mai, Sukhotai, Ayuthaya, Bangkok, Kanchanaburi, Bangkok, Poipet Sınır kapısı

Picture
Picture

Kamboçya

Poipet, Siem Reap, Phnom Penh, Sihanoukville, Phnom Penh, Moci Bai Sınır Kapısı

Picture
Picture

Vietnam

Ho Chi Minh City, Mekong Delta, Ho Chi Minh City, Mui Ne, Dalat, Nha Trang, Hoi An, Hue, Ha Noi, Halong Bay, Ha Noi, Cau Treo Sınır Kapısı

Picture
Picture

Laos

Cau Treo, Vientaine, Luang Prabang, Nong Khiaw, Vang Vieng, Vientaine, Pakse, Champasak, Si Phan Don, Chong Mek

Picture
Picture

Tayland

Ubud, Bangkok, Koh Pha Ngan, Krabi, Ao Ngan, Koh Phi Phi, Hat Yai

Picture
Picture

Malezya

Penang, Kuala Lumpur, Melaka, Kuantan, Kuala Lumpur, Johor Bahru, Kuching, Bako Milli Parkı, Kota Kinabalu, Tawau

Picture
Picture

Endonezya

Tarakan, Samarinda, Balikpapan, Surabaya, Cemoro Lawang, Kuta, Ubud, Maumere, Moni, Maumere, Denpasar, Yogyakarta, Jakarta, Padang, Bukittingi, Danau Maninjau, Danau Toba, Berastagi, Medan, Bukit Lawang, Medan

Picture
Picture

Malezya

Penang, Kuala Lumpur, Singapur

Picture
Picture

Singapur

Singapur

Picture

Pek çok yerde bisiklet kiralayabilirsiniz. Günlüğü 1-2 $ civarında oluyor. Bisikleti kiralarken kilidini kontrol edin.

TAVSİYELER

Genel Tavsiyeler
  1. Yolculuğa çıkmadan önce rotanızı belirleyin. Yolculuk sırasında rota değişikliği pek de iyi sonuçlar doğurmuyor. Rota belirlemek için "Rota Belirleme" kısmına bakabilirsiniz.

  2. Yolculuk öncesi gezi dergilerinin eski sayılarını sahaflardan almıştım, ancak açık söylemek gerekirse çok işe yarar bilgi bulamadım. Faruk Budak'ın gezi notlarını tavsiye ederim, kendisi ile İstanbul'daki son günümde de görüşmüştüm. Gezi süresince de çok yardımı oldu.

  3. Pazarlık yapın. Doğudaki fiyatlar çoğunlukla şişirilmiş turist fiyatları olacaktır.

  4. Güvenlik konusunu kesinlikle ihmal etmeyin.

  5. Gideceğiniz ülkelerle ilgili olarak daha önceden o ülkenin kültürü, dini ve insanlar hakkında yazıları okuyun. Uyarılara dikkat edin. Gezeceğiniz yerin tehlikelerinden daha önceden haberdar olun.

  6. Gittiğiniz ülkede o ülke ile ilgili kitapları okuyun. Kamboçya'da Kızıl Khmerler, Vietnam'da Vietnam savaşını Vietnamlıların gözünden anlatan kitapları okumanızı tavsiye ederim.

  7. Günlük tutun.

  8. Yerel yemeklerin tadına bakın. Marketlerine, pazarlarına gidip daha önceden tadına bakmadığınız meyveleri deneyin.

  9. Kullandığım rehber kitaplardaki bilgiler çoğunlukla yüzeysel kalıyordu. Pek çok kere diğer turistlerden ülkeler için yazılmış rehber kitapların önemli yerlerini fotokopi çektirdim.

Sağlık
  1. Geziye çıkmadan önce mutlaka bir doktora görünün, kontrollerinizi yaptırın. Unutmayın ki hiçbir gezi, sizin sağlığınızdan daha önemli değildir.

  2. Doktorunuz size yolculuğa çıkmadan önce yanınıza almanız gereken ilaçların bir listesini verecektir. Genel amaçlı antibiyotikler, ishal hapları, mantar ilaçları, burkulmalara karşı kremler, ağrı kesicileri yanınıza alın.

  3. Diş bakımınızı ihmal etmeyin. Seyahate çıkmadan önce diş hekimine görünün.

  4. Seyahat esnasında içme suyunuzu mutlaka pet şişelerden alın. Eğer bulamazsanız "İodin" tabletlerini kullanın. Musluk suyunu içmek yada diş fırçalamak için kullanmayın.

  5. İçeceğinize buz karıştırmayın, satıcıdan alırken buz koymasına izin vermeyin.

  6. Güzergahınızda ülkeler ile ilgili güncel sağlık haberleri takip edin. Salgın hastalık tehlikelerine karşı dikkatli olun. Gezeceğiniz ülkelerde, sadece o ülkeye özgü hastalıklar/mikroplar olabilir, bunlara dikkat edin.

  7. Geziye çıkmadan aşılarınızı aşılarınızı mutlaka olun. Özellikle Hepatit A ve Hepatit B testlerini yaptırın.

  8. Asya'da gezdiğim ülkelerde sıtma tehlikesi ile karşılaşmadım. Piyasada bulunan "Mefloquin" ilacı sıtma mikrobuna karşı değil, mikrobu taşıyan parazite karşı etkili, kinin türevi bir ilaç. Bu ilacı yolculuğa çıkmadan 2 hafta önceden almaya başlamanız, seyahatin bitiminden sonra da 4 hafta devam etmeniz gerekiyor. Ancak bu ilaç kinin türevi olduğu için yan etkileri de var.

  9. Vitamin ve mineral eksikliğine karşı vitamin haplarını almayı unutmayın.

Ulaşım
  1. İran'dan Nepal'e kadar çoğunlukla otobüs kullandım. Ancak bu otobüslerin çok da konforlu olmadığını söylemem gerek. Ayrıca Doğu'da otobüslerin her zaman zamanında kalmadığını belirtmeliyim. Otobüsün kalkış saatinden önce orada bulunun.

  2. Hindistan'da etkin bir demiryolu ağı mevcut, ancak önceden bilet almanız gerek. Bileti aldığınızda "Bekleme Listesinde" (WL) iseniz onaylanıp onaylanmadığını tren kalkmadan önce asılan listelerden kontrol edin.

  3. Myanmar'a sadece havayolu ile ulaşım mevcut. Kara yolu ile ülkeye giriş yapamıyorsunuz.

  4. Vietnam'da "Open Bus Ticket" ler oldukça ucuz, ancak bileti bir kere aldığınızda o firmanın otobüsleri ile seyahat ediyorsunuz. Bir gün önceden firmanın yazıhanesine gidip ertesi gün için rezervasyon yaptırmanız gerek.

  5. Gezmek istediğiniz yeri kendi imkanlarınızla gezmek yerine, tur ile yapmak bazen daha uygun ve ucuz olabiliyor. Örneğin Vietnam'daki Mekong Delta ve Halong Bay gezilerini tur ile yapmak fiyatı açısından da daha uygun.

  6. Malezya ve Endonezya'da havayolu ile ulaşım oldukça ucuz.

  7. Malezya'daki otobüsler oldukça konforlu, bir metre genişliğindeki koltukları uzatıp yatabiliyorsunuz. Ancak diğer ülkelere göre biraz daha pahalı.

  8. Şehir içi ulaşımda rikşa, tuk-tuk gibi araçlara binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Endonezya'da sırt çantanız için bir kişilik ekstra ücret talep edebiliyorlar.

  9. Yolculuğa çıkmadan önce A2 motosiklet ehliyeti almanız özellikle Uzakdoğu'da oldukça kullanışlı olacaktır.

  10. Pek çok yerde bisiklet kiralayabilirsiniz. Günlüğü 1-2 $ civarında oluyor. Bisikleti kiralarken kilidini kontrol edin.

Konaklama
  1. Şehirde dolaşırken aynı zamanda diğer kalınacak yerlere dikkat etmeye çalışın. Daha düşük fiyata daha konforlu hotel/pansiyonlar her zaman bulunabiliyor.

  2. Odayı tutmadan önce bakın, banyosunun çalışıp çalışmadığını, kapısına asma kilit takılıp takılamayacağını kontrol edin.

  3. Check-out zamanını geçirmemeye dikkat edin. Eğer geçirirseniz bir gün fiyatı daha ödemek zorunda kalırsınız.

  4. Yeni kayıt yaptırdığınızda, kaldığınız yerin kartvizitini mutlaka yanınıza alın.

  5. Kaldığınız bazı hotel yada pansiyonda bir sonra gideceğiniz yer için bilet alabiliyorsunuz. Almadan önce komisyon miktarına dikkat edin.

  6. Karşılaştığınız yabancı turistlerden - gideceğiniz yerden daha önceden geçmişlerse - kalınacak yer ile ilgili tavsiyelerini alın; kitaplarda yazanlardan daha çok yardımı oluyor.

  7. Hotel ve pansiyon sahipleri yeni gelen turistler için hemen yol kenarındaki gürültülü odaları vermek isterler. Oda tutarken yol kenarında olup olmamasına dikkat edin.

  8. Yeni geldiğiniz bir şehirde otobüs terminali yada tren garında sizi bekleyen hotel ve pansiyon çığırtkanları bazen oluyor. Rehber kitapta olmayan daha uygun ve konforlu yerler olabiliyor, bazen de kalınamayacak kadar kötü yada gürültülü yerlere sizi getirebiliyorlar.

  9. Vietnam'da "Open Bus Ticket" aldığınızda tur otobüsü yolcuları çoğunlukla anlaşmalı hotelin önünde bırakıyor. Bu hotellerin fiyatları bazen uygun oluyor, bazen de pahalı oluyor. Pahalı ise civarda daha uygun yerler bulunabiliyor.

  10. Myanmar'daki hoteller ve pansiyonlarda kahvaltı da dahil. Üstelik oldukça doyurucu kahvaltı veriyorlar.

  11. Amritsar'da Altın Tapınak'taki yatakhanede kalabilirsiniz. Ücret zorunlu değil ancak bir miktar bağış yapmanız gerekiyor.

Güvenlik
  1. Yolculuğa çıkarken yanınızda değerli saat, kolye gibi eşyalarınızı götürmeyin.

  2. Nakit para ve seyahat çeklerinizi bele sarılan gizli ceplerde saklayın. Hotel yada pansiyonlarda bırakmayın.

  3. Gezeceğiniz şehirlerin kendine özgü, diğer şehirlerde olmayan tehlikeleri olabilir. Rehber kitaplarda bunları okuyun, diğer turistlerden bilgi alın.

  4. Tahran'da polis kıyafetli hırsızlarla ilgili uyarı var. Birileri sizden pasaportunuzu göstermenizi isterse, ancak polis karakolunda gösterebileceğinizi söyleyin.

  5. Gece geç vakit ıssız sokaklarda dikkatli olun, yanınızda fener bulundurun.

  6. Pasaportunuzu kaybederseniz Türk Konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Yeniden pasaport çıkarma işlemi eğer nüfus kağıdınız yanınızda ise, Türkiye'den Emniyet ile yazışmalardan dolayı yaklaşık bir ay sürebiliyor. Dönmek isteseniz size verilen seyahat belgesi ile sadece Türkiye'ye dönebiliyorsunuz, başka ülkelere giriş yapamıyorsunuz.

  7. Pasaportunuzun çalınma ihtimaline karşı ön ve arka sayfalarını tarayıcıdan geçirip resim olarak internette güvenli bir yere (e-posta hesabı gibi) koyabilirsiniz.

  8. Yanınızda iki asma kilit bulundurun. Seyahat esnasında uyuyacağınız vakit çantalarınızın gözlerini kilitleyin.

Harcamalar
  1. Sekiz aylık Asya gezisinde tüm gezi maliyeti yaklaşık 4500 dolar civarında tuttu. Yanıma 1000 dolar civarında nakit para aldım. Yaklaşık 1500 dolar da seyahat çeklerini kullandım. Nepal'den itibaren diğer harcamalar için ATM'leri kullandım. Kredi kartlarını yanıma aldım ama güvenlik açısından hiç kullanmadım.

  2. Gezi maliyetleri ülkeden ülkeye değişebiliyor. Günlük 10$-15$ çoğunlukla yeterli oluyor. Genel olarak bunun 5$-6$ civarı kalacak yer masrafı oluşturdu.

  3. Paranızı dikkatli harcayın. Ne kadar tutumlu olursanız o kadar fazla yer gezersiniz.

  4. Gün içinde harcayacağınız miktarı bir cebinize önceden koyun. Böylelikle günlük ne kadar fazla harcama yaptığınızı anlayabilirsiniz.

  5. Paranızı bozdurmadan önce günlük kuru öğrenin. İhtiyacınız kadarını bozdurun. Elinizde kalan fazla parayı diğer ülkede kabul etmeyebiliyorlar, yada çok düşük kurdan değiştiriyorlar.

  6. Sınırlarda para bozdururken çok düşük kurdan paranızı bozacaklardır. Buralarda yetecek kadar, az para bozdurun.

  7. Ülkelerin banknotları çoğunlukla farklı renklerde ancak bazen aynı renkte de olabiliyor. Örneğin Vietnam'da 20.000'lik banknot ile 5.000'lik banknot aynı renkte. Para üzeri alırken dikkatli olun.

  8. Seyahat çeklerinin ikişer fotokopisini çektirip farklı çantalarda bulundurun.

  9. Myanmar'da ATM'ler mevcut değil. Seyahat çeklerini de bozduramıyorsunuz. Buraya giriş yapmadan önce yanınıza nakit para bulundurun. Laos ve Kamboçya'da da ATM'ler yaygın değil. Çok az yerde var.

  10. Myanmar'da ufak bir yırtık dahi olsa parayı kabul etmiyorlar. Siz de para üstü aldığınızda mutlaka kontrol edin, yarım cm yırtık dahi olsa almayın.

  11. Endonezya Kuta'da döviz büfelerinde dolandırıcılık vakaları ilgili uyarılar var. Paranızı bozdurduktan sonra tekrar saymalarına izin vermeyin.

İletisim
  1. Asya'da gittiğim ülkenin insanlarıyla iletişim pek sorun olmadı, İngilizce konuşan birileri genelde oluyor. Yaklaşık bir haftadan sonra da konuşmaya alışıyorsunuz.

  2. Yurtdışına çıkmadan önce cep telefonunuzu uluslararası görüşmeler açtırmayı unutmayın. Burma haricindeki her ülkede cep telefonu rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Sadece Burma'da roaming mevcut değil, cep telefonunu kullanamıyorsunuz.

  3. Gittiğiniz ülkenin dili ile ilgili daha önceden bilgi ediniz. Selamlaşmalarını, yemek adlarını, yön tarifini, bir yere nasıl gidebileceğini sormayı öğrenin.

  4. Hemen her şehirde internet cafeler mevcut. Ama fiyatları ülkeden ülkeye değişebiliyor. Genelde bir saati yarım $ ile 1 $ arası oluyor. En ucuz internet bağlantısı Vietnam'da, 15 saati 1$ civarında.

  5. Pek çok ülkede İngilizce basılan gazeteleri bulabiliyorsunuz. Bu gazeteleri satıcılardan alırken tarihine mutlaka dikkat edin, geçmiş tarihli olabiliyorlar.

  6. Yerel gazetelerine -anlamasanız bile- bir göz atın. Bu gazeteler o ülkenin kültürü ile ilgili fikir veriyorlar.

  7. Diğer turistlerle mutlaka konuşun. Pek çoğu o ülkeye daha önceden gelmiş, yada sizin gezeceğini ülkeleri daha önceden gezmiş oluyor.

  8. Myanmar'da internetten web tabanlı e-mail sitelerine erişim engellenmiş durumda. Ancak yine de proxy sitelerini kullanarak bu sitelere erişip maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

Fotoğraf
  1. Yolculuk öncesi herhangi bir fotoğrafçılık kursuna gitme imkanım olmadı, hatta daha öncesinden fotoğraf makinesini da pek kullanmadım. Yine de bir fotoğrafçılık kursuna gitmek gerekiyor, özellikle de portre çekimleri için.

  2. Caddelerin, sokakların, kaldığınız yerlerin, bindiğiniz araçların da fotoğraflarını çekin. Önemli olan, size o anı hatırlatması.

  3. Marketler, pazar yerleri fotoğraf açısından inanılmaz malzeme ile dolu. Buralara mutlaka uğrayın.

  4. Fotoğrafınız çekeceğini kişi yada kişilere "fotoğrafı çekilmesi gereken ilginç nesneler" gözüyle bakmayın. İnsanların uzaktan, gizlice fotoğraflarını çekmeyin.

  5. Güvenlik açısından fotoğraf makinenizi tek omzunuza değil, çaprazlama asın. Üzerinde kocaman "Nikon", "Canon" yazılı fotoğraf çantaları hırsızların birinci hedefi olacaktır.

  6. Çektiğiniz dijital fotoğrafları CD' lere yazma imkanı hemen her şehirde mevcut. CD'leri ikişer kopya olarak hazırlatın. Posta ile gönderirken farklı tarihlerde gönderin.

  7. Yedek bataryanızı da yanınızda bulundurun. İki batarya çoğunlukla yeterli oluyor. Sadece Kathmandu ve Siem Reap'de üç bataryayı bir gün içerisinde tükettim.

Rota
  1. Rota belirlerken öncelikle vize durumunu kontrol edin.

  2. Seyahat esnasında geçtiğim ülkelerden İran, Malezya, Tayland ve Singapur Türkiye'ye vize uygulamıyor, rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz. Pakistan, Hindistan ve Nepal vizelerini İstanbul'dan aldım. Yalnız Pakistan vizesi alırken uçak biletini göstermemi istediler, karayolu giriş vizesi için biraz uğraşmak gerekti.

  3. Endonezya'ya giriş yapabilmek için çıkış uçak biletinizi göstermenizi istiyorlar. Aksi durumda ülkeye giriş yapmanıza izin verilmiyor.

  4. Kamboçya ve Laos vizelerini sınırdan aldım. Nepal vizesini de sınırdan alabiliyorsunuz.

  5. Myanmar vizesini Kathmandu'dan, Vietnam vizesini Sihanoukville'den, Endonezya vizesini Kota Kinabalu'dan aldım. Vize formu ve vesikalık fotoğraf turist vizesi için yeterli oluyor. Onun dışında belge istemediler.

  6. Hava durumu gideceğini ülke için oldukça önemli. Eğer muson mevsiminde yada yağışlı mevsimde giderseniz dolaşma imkanınız kısıtlanacaktır. Ülkelerde havanın uygun olduğu dönemler de farklılık gösterebiliyor. Mesela Nepal için en uygun vakit Kasım ayı ile Şubat-Nisan ayları arası. Bu aylara denk getirmeye çalışın.

  7. Asya yolculuğuna Eylül ortası başladım. Sırasıyla geçtiğim ülkelerdeki hava durumları hep en uygun mevsime denk geldi. Sadece Endonezya'da yağışlı mevsime denk geldim.

  8. Gideceğiniz ülkenin festivallerini, dini bayramlarını dikkate alın. Ulusal bayramlarda toplu taşıma seferleri çoğunlukla dolu oluyor, önceden bilet almanız gerekiyor. Kalacağınız yerdeki hoteller yada pansiyonlar da yer bulma sıkıntısı olabiliyor.

  9. Gideceğiniz ülkeye ulaşım imkanları önemli. Myanmar'a sadece havayolu ile giriş yapabiliyorsunuz. Nepal'den Yangon'a Bangladeş Havayolları (Biman) ile geldim, ancak haftada bir gün seferleri var.

  10. Öncelikle gezmek istediğiniz şehirleri haritada işaretleyin. Ardından şehirleri dolaşma rotasını belirlerken, şehirlerin birbirleri ile ulaşım hattını kontrol edin. Tren yada otobüs seferi kısıtlı olabilir, kalkış saatleri gece yada sabah erkenden olabilir.

  11. Gece geç vakit şehre varmak ihtimaline karşı biletinizi ona göre ayarlayın. Gece vakti kalacak yer bulma ihtimaliniz azalacaktır.

  12. Bazı ülkelerin gezi rotası, ülkenin coğrafi yapısına göre kısıtlanıyor. Mesela Vietnam için olası rotalar ya kuzeyden güneye Hanoi'den Ho Chi Minh City (Saigon)'a yada güneyden kuzeye Ho Chi Minh City'den Hanoi'ye doğru.

  13. Gezmek istediğniz yerden dönüş yolu da önemli. Örneğin Laos'ta, Pakse'den Champasak'a gidiş ve dönüş sadece sabahtan öğleye kadar. Eğer Champasak'ta kalırsanız kendi imkanlarınızla geri dönmek zorundasınız.

  14. Pakse'ye geldiğimde burada kalmadan hemen Champasak'a geçtim, burada kaldım. Dönüş yolunda Si Phan Don, Champasak'a yakın olduğu için tekrar Pakse'ye geri dönmek yerine buradan devam ettim.

Caddelerin, sokakların, kaldığınız yerlerin, bindiğiniz araçların da fotoğraflarını çekin. Önemli olan, size o anı hatırlatması.

Seyahat Notları

Yolculukta sırasında dostlarıma gönderdiğim gezi yazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Tebriz

Yaklaşık 20 saatlik yolculuktan sonra Doğu Beyazıt’a vardım. Uzaktan görünen anız ateşleri, yarım şeride inmiş yollar derken Erzurum'dan sonra görüntüler daha da değişmeye başlıyor. Toprak renkli kerpiç evler, tezek kuleleri, ırmakta yüzen çocuklar, boş fabrikalar.. 

Tahran

Sabah Tahran'a vardıktan sonra Bazaar'a doğru yola koyulduk. Trafik Tebriz'deki kadar yoğun ama buradaki trafikte motosikletler o kadar çok ki bir sure sonra yollarda sadece motosikletlerin sesleri duyuluyor.

İsfahan

İranlılar, 'Nisf-i cihan' diyorlar Isfahan için, yani cihanın yarısı. Bu eski başkentin tarihi Sasanilere kadar gidiyormuş, kitapta yazdığına göre. Selçuklu dönemi, ardından Moğol istilası ve sonrasında Şah Abbas dönemi.

Şiraz

İran denince akla İsfahan, mollalar, Acem bahçeleri kadar Persler ve şairleri de geliyor. O yüzden güneye, Şiraz’a doğru gitmeye karar veriyorum. Özellikle de Persepolis'i görmek için.. İsfahan'daki otelden sabah erkenden çıktıktan sonra Terminal Kaveh'e yola koyuldum.

Yezd

Yezd, Lut ve Kavir çöllerinin kıyısında, Unesco tarafından da kültür mirası olarak sayılan antik kerpiç evleri ile İran’daki gezeceğim son şehir. Ayrıca, Zerdüştlerin 'Sessizlik Kulesi', ateş tapınakları da yer alıyor burada.

Belucistan

Uzayıp giden ufka doğru baktığınızda doğanın sertliği, ıssızlığı tüm açıklığıyla gözler önünde. Lut çolunu gece geçtim, o yüzden çok fazla görme imkânım olmadı ama bir çölü, Taftan çölünü üstelik içinden geçerek daha yakından görüyorum.

Lahor

Lahor kalesi civarlarında inince Alamgiri kapısına kadar yürüyerek gittim; dilenciler, parato, sütlü cay satanlar, otobüs yada Suzuki dolmuş bekleyenler arasından. Kale, eski şehrin sınırları içerisinde, pek çok kereler yıkılıp tekrar inşa edilmiş.

Amritsar

Altın Tapınak, Sih’lerine en kutsal mekânı, Hari Mandir yada Darbar Sahib adıyla da biliniyor. Amrit Sarovar gölü etrafına inşa edilmiş, Altın Tapınak ise bu golün ortasında yer alıyor. Sih müzesi, hacıların yürüdükleri Parkarma Akal Takht da golün etrafında bulunuyor. 

Dharamsala

Dharamsala, yukarı ve aşağı Dharamsala olmak üzere iki bölgeden oluşuyor, ikisi arasında 10 kilometre kadar fark var. Gideceğim yer, yukarı Dharamsala, diğer bir adi ile McLeod Ganj. Bu yer aynı zamanda sürgündeki Tibet hükûmeti ile birlikte anılıyor.

Rishikesh

Dharamsala'dan akşam sekiz gibi otobüs kalktıktan sonra sokaklardan, girdiği mahalle aralarından yolcu toplamaya başladı önce. 'Bütün yol boyunca böyle mi devam edecek?' diye düşünmeden edemiyor insan, çünkü yol az buz değil, onaltı saatten fazla.

Jaipur

Jaipur, Racistan eyaletinin başkenti ve en büyük şehri. Nam-i diğer 'Kırmızı şehir', şehrin eski kısımlarındaki binaların renginden dolay bu adı almış. Burası ayni zamanda tur operatörlerinin Delhi-Agra-Jaipur 'Altın Üçgeninin' Racistan'daki ayağı.

Pushkar

Jaipur'dan ayrıldıktan sonra batıya, Racistan’ in içlerine doğru devam ettim. Sırada Pushkar var. Pushkar, Hindularca kutsal sayılan, Ajmer yakınlarında ufak bir kasaba. 

Jodhpur

Jodhpur, Racistan'in 'Mavi şehri'. Jaipur ve Puşkar'daki gibi, Jodhpur da bu adi eski şehir, kale surları içinde bulunan evlerin renginden dolay alıyor. Tar çölünün kıyısında bulunan şehir, Jaipur'dan sonra Racistan'in ikinci büyük şehri imiş. 

Jaisalmer

Jaisalmer, Racistan'in 'Altın Şehri'. Bu adi kum rengi evlerinden, kalesinden, sokaklarından alıyor. Tar çölünün ortasında, ve aynı zamanda da çok turistik. Burası, diğer Racistan şehirlerinden daha çok adını hak ediyor. Her yer sahra kumu renginde.

Udaipur

Udaipur, Racistan'in en romantik, en albenili şehri, adeta Racistan'in incisi. Pichola Gölü, ve bu gölün üzerindeki Jagniwas ve Jagmandir adaları burayı bu denli çekici kılıyor. Bir göl, bir şehre ancak bu kadar güzellik katabilir. 

Agra

Agra'ya yaklaştıkça Ganj de kendini gösteriyor, etraf değişmeye başlıyor. Her yer yeşillik, tarlalar, ağaçlar.. Yol kenarındaki bataklıklar da çoğalmaya başladı. Bataklıkların hemen dibine kurulmuş köyler, bataklık kenarında oynayan çocuklar

Varanasi

Varanasi, Hindular için en kutsal kentlerden biri. Burası ölmeye gelinen bir şehir, bir nekropol. Ganj'ın kıyısında yer alıyor. Nüfusu çok fazla değil, ama nehrin sadece bir tarafına yığılı olduğu için oldukça kalabalık bir görüntüsü var. 

Pokhara

Sabah erkenden davul sesleri ile uyandım. Gölün ustu kalın bir sis tabakası ile örtülü. Sisin içinden ağır ağır, uzaktan uzaktan davul sesleri duyuluyordu. Seslerin nerden geldiğini kestirmek güç. Sisin içinden, mistik bir şekilde geliyor.

Kathmandu

Katmandu’ya gelirken yine yol boyunca 4-5 defa askeri kontrolden geçtik. Bizler otobüste beklerken Nepalliler yine kontrol noktasındaki kimlik kontrolünden geçtikten sonra otobüse biniyorlardı. Önce nehre paralel, vadinin kıyısında bir sure gittik. 

Gezi hakkında

Gezinin belki de en belirgin özelliği, bir günün bir hafta gibi geçmesi. Geriye bakıyorum da, Bazargan, tumenciler, Sufiyan aylar öncesinden kalmış gibi. Gezerken o kadar çok şeyi yeni görüp, deneyip, tecrübe ediyor ki insan, bunların çok az bir kısmini aktarabiliyorum.

Yangon

Myanmar'a gidişim biraz sorunlu oldu. Katmandu havaalanında Biman Bangladeş standında check-in için sıra geldiğinde görevli önce bilete bakıp, ardından bir başka görevliyi kâgirdi, bize de 'Bir kenarda bekleyin' dedi.

Bagan

Bagan, Myanmar'daki hatta Güneydoğu Asya'daki en önemli turizm merkezlerinden biri. 3000'den fazla pagoda, stupa burada yer alıyor. Bagan, Nyang U, Old Bagan ve New Bagan olarak üç bölgeden oluşuyor. 

Mandalay

Mandalay'in antik bir geçmişi yok. Kuruluş tarihi 1857 imiş. Efsaneye göre de buradaki Mandalay tepesine çıkan Buda, 2400 yılında burada bir şehir kurulacağını söylemiş, bu tarih Budist takvimine göre. 

Inle Gölü

Phin U Lwin'den öğlen gibi Mandalay'a geri döndükten sonra pikapla terminale geldik. Otobüs kalkmak üzereymiş, o da dolu ama sadece yolcu ile değil. Tüm bagaj yerleri dolu, arka üç sıra tepeleme yaprak kolileri ile dolu, 

Altın Kaya

Bago'daki 50 metrelik devasa Buda heykellerini, Budist manastırlarını, pagodaları gördükten sonra Golden Rock için doğuya, Kinpun köyüne yola çıktım. Golden Rock, Kyaikto dağında yer alıyor, buraya en yakın yer de Kinpun koyu ise dağa yaklaşık 10 km uzaklıkta

Siem Reap

Angkor, 9 ve 13. yy'lar arasında Khmer uygarlığının zirvede olduğu yıllarda yapılan yüzlerce tapınak, anıt, sarayları içeriyor. Şimdiki Kamboçya nüfusunun büyük bölümünün Budist olmasına rağmen, burada yaralan tapınaklar Hindu tapınakları. 

Ho Chi Minh City (Saigon)

Pham Ngu Lao'da bir hotele yerleştikten sonra dışarı dolaşmaya çıktım. Caddenin bir tarafındaki asılı bayraklar yıldızlı Vietnam bayrakları, diğer tarafta ise orak-çekiçli bayraklar.

Mekong Delta

Mekong Delta turunda önce Mytho'da tekne turunun ardından Ben Tre adasına geliniyor. Buradaki dar kanalların, palmiye ağaçlarının arasından kanolarla geçip şekerleme, pirinç kâğıdı gibi çeşitli imalathaneleri geziyorsunuz. 

Mui Ne

Mui Ne, Güney Çin Denizi kıyısında çok sakin bir balıkçı kasabası. Yaklaşık 11 km'lik kumsal boyunca resort hoteller, guest house'lar sıralı. Kaldığım üç gun boyunca hava çok güzeldi, açık ama rüzgârlı. 

Hue

Hue, Hoi An gibi Unesco kültür mirası içinde yer alan bir şehir. Vietnam’ın neredeyse tam merkezinde bulunuyor. 1954-1975 arası Kuzey ve Güney Vietnam’ı ikiye ayıran Tarafsız Bölge (Demilitarized Zone) şehrin 90 km yakınında. Parfume nehri de, şehri ikiye ayırıyor. 

Ha Noi

Yaklaşık 12 saatlik otobüs yolculuğundan sonra sabaha karşı Ha Noi'ye vardığımda yağmur çiseliyordu. Getirdikleri hotel yine biraz pahalı çıktı, ama Old Quarter denilen yere ve diğer civar yerlere yakın, daha ortada kaliyormus.

Vientaine

Ha Noi-Vientaine otobüsü için önce taksi ile şehrin kenar mahallelerinden birine geldik, hava yaklaşık bir saat kadar önce karar misti. Otobüs 10-15 dk. sonra geldi, ama içi tamamen Laoslularla ve onların bagajları, eşyaları ve tavukları ile dolu.

Luang Prabang

Luang Prabang, başkent Vientaine ‘den yaklaşık 10 saat uzaklıkta. Lüks otobüslerle ya da ikinci sınıf otobüslerle gelmek aslında çok fark ettirmiyor, çünkü 3 saatlik Vang Vieng yolundan sonra otobüsler yukarılara, dağlara doğru tırmanmaya başlıyorlar. 

Bangkok

İlk geldiğim zaman, önce Khao San'da, cadde üzerindeki bir hotelde zorlukla da olsa bir yer buldum. Ama burada hayat hiç durmuyor, sabaha kadar gürültüden uyuyamadım. Ertesi gün eşyaları tekrar toplayıp birkaç günlüğüne kalmak için Kanchanaburi'ye yollandım. 

Tayland Adalar

Koh Pha Ngan, 'Full Moon' partileri ile ünlüymüş, buraya gelince hemen kendini belli ediyor, her tarafta ilanları asılı. Full moon'larin dışında 'Half Moon', 'Full Moon'a Hazırlık' falan diye başka parti ilanlarını da her tarafa asmışlar.

Borneo

Bako Ulusal Parkına biraz da Probiscus maymunlarını görmek için geldim. 'Ormanın Pinokyolari' probiscus'lar uzun, kırmızı burunları var. Probiscus'larin yerel dildeki adları 'Orang Belanga' imiş, yani Hollandalı.

Sumatra

Danau Toba, Maninjau gibi bir krater gölü. Özelliği dünyanın en büyük krater gölü olması ve bu krater gölünün üzerinde bir başka adanın bulunması. Sanırım dünyada bu şekilde ikinci bir yer daha yok. 

Singapur

Singapur, küçük, ufacık bir ada üzerine kurulu, Asya’nın en modern ülkelerinden biri. Aynı zamanda da gezdiğim ülkeler içinde en pahalı olanı. Oldukça teknolojik, temiz ve modern bir ülke, daha doğrusu bir şehir-devlet.

Bir Fotoğrafın Hikayesi

Bu fotoğrafın diğerlerinden biraz farklı bir hikayesi var.Bangkok'a ilk geldiğimde dolaşırken turistik kartpostallardan birinde Wat Arun, diğer adıyla da Gün Batımı tapınağının bir resmini görmüştüm.