Ana Sayfa Seyahat Notları Mui Ne

Mui Ne

Saygon’dan yaklaşık 3,5-4 saatlik bir yolculuktan sonra Mui Ne'ye vardık. Vietnam'daki 'Open Tour' biletinin bir güzelliği, bileti bir gün önceden check-in sırasında kaldığınız yeri de yazdırıyorsunuz, sizi hotelden gelip alıyorlar, terminale kadar gitmiyorsunuz. Varış yerinde de çoğunlukla anlaşmalı oldukları hotelin önünde durup yolcuları indiriyorlar. O hotelde kalmak zorunda değilsiniz gerçi, çünkü çoğunlukla fiyatları biraz daha pahalı oluyor. Diğer hotellere bakıp biraz pazarlık etmek zorundasınız.

Mui Ne, Güney Çin Denizi kıyısında çok sakin bir balıkçı kasabası. Yaklaşık 11 km'lik kumsal boyunca resort hoteller, guest house'lar sıralı. Kaldığım üç gun boyunca hava çok güzeldi, açık ama rüzgârlı. Yalnız denizi pek girilecek gibi değil, neredeyse tüm kıyı boyunca girintili çıkıntılı beton dökmüşler, yatıp güneşlenecek yer bırakmamışlar. Sahilin batı kısmında rüzgâr daha elverişli sanırım, o tarafta pek çok rüzgâr sörfü yapan vardı.

Önce buranın Sahra çölünü andıran kum tepelerini görmeye gittim, kasabanın merkezinden 5-6 km kadar uzakta. Ufak bir yer bekliyordum ama umduğumdan daha geniş bir alanda, gerçekten de Arap çöllerini andıran bir yer burası. Sıcakta, günesin altında neredeyse tüm tepeleri arşınladım.

Ardından dönüp sahilin ortalarına yakın bir yerde Suoi Tien (Perili dere) denen yere geldim. Çok az derin, sıcak ve içindeki kumdan dolayı kırmızı akan bir derenin sonuna kadar yürüdüm. Buranın ilginç olan özelliği, dere boyunca yan taraflarda kırmızılı beyazlı kum tepeleri ve garip şekilli kaya oluşumları.

Balıkçı kasabası çok büyük bir yer değil, ama onlarca balıkçı teknesi koyda demirli duruyordu. Bir de ilk defa gördüğüm 1,5 metre çapında fendik kabuğu tarzı kayıklardan sahil boyunca epey var. Denizde, sahilden birkaç mil uzakta bu kayıklardan görmek çok hoş, o zaman gerçekten de fındık kabuğunu andırıyorlar.


Seyahat

Paranızı dikkatli harcayın. Ne kadar tutumlu olursanız o kadar fazla yer gezersiniz.