Ana Sayfa Seyahat Notları Mekong Delta

Mekong Delta

Saygon’dan Mekong Delta turunu kendi başına yapmak daha pahalıya geldiği için 15$'a 3 günlük tura katildim. Zaten Saygon-Hanoi 'open tour' biletini aldıktan sonra tüm ülke gözüme büyük bir paket tur gibi gözüktü.

Mekong Delta turunda önce Mytho'da tekne turunun ardından Ben Tre adasına geliniyor. Buradaki dar kanalların, palmiye ağaçlarının arasından kanolarla geçip şekerleme, pirinç kâğıdı gibi çeşitli imalathaneleri geziyorsunuz. Tur gezilerinin böyle de bir tarafı var, gezi programında pek çok imalathane, kumaş atölyelerine uğruyorsunuz. Bir tanesinde - hangisi olduğunu tam hatırlayamıyorum - besledikleri bir piton yılanını da gösterdiler. Rehberden sonra ben de omuzuma aldım. Piton, çok kaslı; sanki bütün vücudu kastan oluşmuş gibi. Omurgasındaki kemikleri de hissediyorsunuz.

Cantho'da bir gece kaldıktan sonra ertesi gun yüzen marketleri gezdik. İkinci günün akşamı Chau Doc'a, buradaki Sam Dağına geldik. Mekong Delta oldukça geniş ve düz, ancak yemyeşil pirinç tarlalarına yukarıdan bakan Sam Dağındaki manzara bir harika.

Gezi güzeldi ama tur gezileri nedense insani daha uzakta tutuyor. Fazla yazamadım, Mui Ne'de telafi ederim.


Seyahat

Pazarlık yapın. Doğudaki fiyatlar çoğunlukla şişirilmiş turist fiyatları olacaktır.