Ana Sayfa Seyahat Notları Luang Prabang

Luang Prabang

Luang Prabang, başkent Vientaine ‘den yaklaşık 10 saat uzaklıkta. Lüks otobüslerle ya da ikinci sınıf otobüslerle gelmek aslında çok fark ettirmiyor, çünkü 3 saatlik Vang Vieng yolundan sonra otobüsler yukarılara, dağlara doğru tırmanmaya başlıyorlar. Dağların görünümleri gerçekten çok değişik, acayip şekilli.. Insan eline benzeyen, parmak gibi olanları bile var.

Akşama üzeri, hava kararmaya yakın otobüs Luang Prabang güney terminaline geldi. Yalnız burası şehirden biraz uzakta kalıyor, onun için tuk-tuk ile (3 ya da 4 tekerlekli küçük pikap) şehir merkezine gelmek gerekiyor.

Luang Pranabg, Mekong nehrinin kıyısında, nehrin Nam Khan nehri ile birleştiği yerdeki yarımadanın üzerine kurulu, etrafı dağlarla çevrili güzel bir şehir. Ayni zamanda Unesco kültür mirası içinde yer alıyor. Kültür mirasına dahil edilmesi çok uzun zaman önceye dayanmıyor sanırım, çünkü konuştuğum bir yabancı turist fiyatların gecen senelere oranla arttığını söylemişti.

Şehirde Fransız koloni mimarisi ve Budist tapınakları iç içe. Hatta gezdiğim bir manastırda, kesişlerin kaldığı bina Fransız koloni binalarından biriydi.

Şehirdeki Budist tapınaklarından en kayda değer olanı, Wat Xieng Thong. Wat'in hemen yanındaki binada, 12 metrelik islemeli, devasa bir tören arabası da yer alıyor. Binanın pencerelerinde, Ramayana destanından sahneler de var. Diğer wat'lari fazla gezmeden, yarımadanın ortasındaki küçük Phu Si tepesine çıktım. Buradan Luang Prabang daha farklı gözüküyor, daha yeşillik, daha ormanlık. Ama burası gün batimi için pek ideal değil, ağaçlar pek çok yeri kapatıyor.

Mekong ‘un hemen kıyısında, nehrin karsı kıyısına yolcu taşıyan küçük feribot iskelesinden daha güzel gün batımı resimleri çektim. Güneş battıktan yaklaşık 15-20 dk. sonra, çok değişik, çok güzel bir kızıllık etrafı kaplıyor. Buradaki tekneler de daha önce gördüklerimden farklı, ince uzun, sosis gibiler.

Luang Prabang'in merkezinde, Phu Si'nin eteklerinde gün batımı ile birlikte 'Gece Market' i de sokaklara taşınıyor. Çoğunlukla kumaş, hediyelik eşya, ipek tarzı şeyler var. Marketin giriş kısımlarında ucuz, seyyar yemek yapan yerler de var.

Luang Prabang çok sakin, huzurlu bir şehir görünümünde, ama burada fazla kalmadan biraz daha kuzeye, Nong Khiaw'a devam ettim.


Seyahat

Gece geç vakit ıssız sokaklarda dikkatli olun, yanınızda fener bulundurun.