Ana Sayfa Seyahat Notları Hue

Hue

Hoi An'in ardından Hue'ye öğlen vakti vardığımda hava çok bulutluydu, neredeyse yağdı yağacak. Open Tur’un getirdiği hotel de biraz pahalıydı, o yüzden başka hotele bakmak zorunda kaldım, Parfume ve Nhung nehirlerinin kesiştiği yer civarındakilerden.

Hue, Hoi An gibi Unesco kültür mirası içinde yer alan bir şehir. Vietnam’ın neredeyse tam merkezinde bulunuyor. 1954-1975 arası Kuzey ve Güney Vietnam’ı ikiye ayıran Tarafsız Bölge (Demilitarized Zone) şehrin 90 km yakınında. Parfume nehri de, şehri ikiye ayırıyor. Nehrin karşı kıyısında, hanedan imparatorlarının Yasak Mor Şehir'i, Tu Cam Thanh, yer alıyor.

Eşyaları hotele birikip önce yasak şehre geldim, burası önceden imparatorun özel hayati için yapılmış ve sadece hizmetlilerinin girmesine izin varmış. Yasak şehrin içinde bulunduğu kale Vietnam savaşı sırasında Amerikalılar tarafından bir hayli bombalanmış. Restorasyonlar yapılıyordu, ama geriye çok fazla bir şey de kalmamış açıkçası.

Ertesi gun Parfume nehri turlarından birine katildim, çok ucuz, 2$ kadar. Tur tekneleri yalnız bir garip, iki kayığın üzerine konmuş yüzen oda gibiler. Sabah, tur başladığında hava yağmurluydu, sonradan açtı. Nehir ise, gördüğüm en güzel nehirlerden biri, çok sakin, berrak, pürüzsüz. Sanki nehir değil, daha çok göl gibi.

Tur teknesi önce Thien Mu Pagoda'sına yanaştı. Bu sekizgen pagoda Vietnam tanıtım resimlerinde de kullanılan, güzel bir pagoda. Nehrin kıvrım yaptığı, en güzel yerinde yer alıyor. Tekne, ardından sırasıyla Nyugen hanedanı imparatorlarının mezarlarına uğruyor. Mezar demek aslında çok uygun değil, mozole demek lazım herhalde; çünkü içlerinde goller, anıtlar, bahçeler, sanat eserleri, heykeller var. Önce Tu Doc'un mezarı, ki içlerinde en büyük olanı. Khai Dinh'in mezarı Vietnam-Avrupai karışımı. İçindeki islemeler, süslemeler, duvarlarındaki resimler göz alıcı. Dışında yer alan heykeller de öyle, yüz ifadelerini bile çok güzel vermişler.

Hue yakınlarında Saygon’daki Cu Chi tünellerinden varmış, daha orijinal ve turizme açılmamış olanlarından. Ancak Hue ‘de kalmak yerine sonraki Hanoi otobüsüne adımı yazdırdım.


Seyahat

Yanınızda iki asma kilit bulundurun. Seyahat esnasında uyuyacağınız vakit çantalarınızın gözlerini kilitleyin.