Ana Sayfa Seyahat Notları Ho Chi Minh City (Saigon)

Ho Chi Minh City (Saigon)

Phnom Phen-Ho Chi Minh City turlarından biri ile şehre vardığımda akşam üzeri idi.

Sınırdan geçtikten sonra ilk fark edilen kullanılan Latin alfabesi, konik hasır şapkalar ve orak-çekiçli tabelalar..

Sosyalist Vietnam. Vietnam, Fransız kolonisi olduğu zamandan bugüne Latin alfabesi kullanıyormuş. Ho Chi Minh City, ki eski adi Saygon, Vietnam’ın güneydeki en büyük şehri.

Pham Ngu Lao'da bir hotele yerleştikten sonra dışarı dolaşmaya çıktım. Caddenin bir tarafındaki asılı bayraklar yıldızlı Vietnam bayrakları, diğer tarafta ise orak-çekiçli bayraklar. Bazı tabelalarda Vietnam’ın bağımsızlık savaşındaki lideri Ho Chi Minh ‘in resmi, arka planda da Marks ve Lenin'in resimleri var.

Biraz yürüyüp Benh Tranh markete kadar geldim. İnanılmaz bir motosiklet trafiği var. Her yer motosiklet dolu.

Ertesi gun efsanevi Cu Chi tünellerine bir turla geldik. Burası, şehrin 30 km kadar dışında kalıyor. Bu tüneller Vietnam savaşında kullanılmış, en kalabalık olduğu dönemlerde 22 bin civarı Viet Kong'lu bu tünellerde bulunmuş. Yaklaşık 200 km uzunluğunda ve 3-4 seviyeli. İç kısmı çok dar, Vietnamlılar için ideal ama iri yarı Amerikan askerlerinin bu tünellerde ilerlemeleri imkânsız.

Ayrıca pek çok yerde bubi tuzakları var, kapı önlerinde özellikle. Ocaklardan çıkan dumanı engellemek için bir yöntem bulmuşlar, havalandırma işini de bambularla yapmışlar.

Dönüşte tur otobüsü Vietnam savaş Müzesi’nin önünde durdu. Vietnam savaşından geriye kalan silahlar, bombalar, helikopterler, tanklar, savaşı anlatan fotoğraflar, Amerikalıların kullandıkları ve bugün bile insanların sakat dogmasına sebep olan kimyasal silahlar müzede sergileniyor. Amerikalıların 1970'ten itibaren kullanmaya başladığı 6 tonluk sismik bomba gerçekten devasa boyutta, patladığı yerin 3 km civarındaki canlıları öldürüyormuş.

Şehirdeki pagodaları gezmek için bir bisiklet kiralayıp yola çıktım. Önce Jade Emparor Pagoda'yi dolaştım, gerçekten oldukça güzel bir Çin pagodası. Ardından Giac Lam Pagoda'ya geldim, ama burası şehrin biraz dışına doğru kalıyor. Quan Am ve Phouc An Hoi Pagodaları da Çin mahallesi civarında, ara sokaklarda kalıyor.

Dönüp Saygon nehrini seyre geldim. Oldukça yavaş, bulanık akıyor. Nehrin kenarında oturup bir şeyler içecek yer bakindim ama civar hep yükleme boşaltma limanları, tekneler ile dolu. Biraz daha yürüyüp şehrin lüks semti Dong Khoi'yi turladım; parklar, lüks oteller, sanat galerileri, lüks restoranlar dolu.. Kitapçılardan birine öylesine girdim. Şansıma, rafları dolaşırken Aziz Nesin'in Vietnamca ‘ya çevrilmiş 6-7 ayrı kitabini görmek de varmış.

Saygon’da kaldığım süre içinde hava sıcak ve nemli idi. Ardından bir-iki gun daha kalıp Mekong Delta'ya devam ettim.Ho Chi Minh City (Saigon)

Seyahat

Vietnam'da "Open Bus Ticket" aldığınızda tur otobüsü yolcuları çoğunlukla anlaşmalı hotelin önünde bırakıyor. Bu hotellerin fiyatları bazen uygun oluyor, bazen de pahalı oluyor. Pahalı ise civarda daha uygun yerler bulunabiliyor.