Ana Sayfa Seyahat Notları Bangkok

Bangkok

Ah, Bangkok..

İlk geldiğim zaman, önce Khao San'da, cadde üzerindeki bir hotelde zorlukla da olsa bir yer buldum. Ama burada hayat hiç durmuyor, sabaha kadar gürültüden uyuyamadım. Ertesi gün eşyaları tekrar toplayıp birkaç günlüğüne kalmak için Kanchanaburi'ye yollandım. İlk gelişim aynen şarkıdaki gibi oldu: 'One night in Bangkok'.

Bangkok, kalabalık ve fazla şişmiş bir Asya başkentinden çok, batılı ve modern bir şehir görünümünde. Şehrin turist gettosu Khao San, Mae Nam Chao nehrinin hemen yakınında yer alıyor. Burası tam bir 'freak street', her tipten insan burada. Bütün bir günü burada, insanları seyrederek geçirebilirsiniz.

Eski sarayın, kutsal ve önemli tapınakların olduğu Ratanakosin bölgesi de burada çok yakın. Ünlü 'Zümrüt Buda' tapınağı da burada, ancak içeriye girdiğinizde zümrüt Buda’nın resminin çekilmesine izin vermiyorlar.

Siam Square, şehrin önemli alışveriş merkezlerinin, plazaların olduğun bölge, çok ışıl ışıl.. Unlu markaların reklamları, mağazaları gözün gördüğü her tarafta denk geliyor. Burada, lüks bir sinemada film izlemek için girdim. Karşılaştırma yapmak çok adetim değil ama sinema gerçekten oldukça lüks, ayrıca bizim orta sınıf sinemalarımız neredeyse üçte bir fiyatına! Yalnız film başlamadan önce şimdiki Tayland kralının görüntüleri ekranda gösteriliyor ve herkes ayakta saygı durusuna geçiyor. Halk, kralını oldukça seviyor; pek çok evde, dükkânda krallarının resimleri asılı görüyorsunuz.

Şehrin diğer bir marketi Chatuchack'a bir kaç saatliğine geldim, şehrin biraz dışına doğru kalıyor. Burada da hemen her türlü eşya, yiyecek, canlı hayvan satılıyor. Sincaptan terliğe kadar hemen her şey.. Biraz kalabalık ve dükkânlar, stantlar dip dibe.

Bangkok'ta ciddi bir trafik problemi de mevcut. O yüzden otobüs ile seyahat etmek, taksi ile trafikte beklemekte çok daha uygun. Tuk-tuk'lara ise fazla binmedim, çoğunlukla taksilerden daha fazla istiyorlar, her zaman pazarlık etmeye de yanaşmıyorlar. Özellikle havaalanları, tren garları gibi yerlerde neredeyse taksilerin iki kati fiyat istiyorlar.

Eğer merak ettiyseniz söyleyeyim, meşhur 'Go-go' gösterilerini yapan bir yere de gittim, bu dünyanın da ahırı nazilmiş görmek için. Zaten seksi, erotik ya da ona benzer bir şey değil, bir saatlik bir insan sirki sadece.


Seyahat

Seyahat çeklerinin ikişer fotokopisini çektirip farklı çantalarda bulundurun.